Advert
Camiler ve Din Görevlileri Haftası
Hilmi Şanlı

Camiler ve Din Görevlileri Haftası

2003 yılından beri 1-7 Ekim tarihleri arası Manevi hayatımızın vazgeçilmez müesseseleri olan camiler ve camilerde hizmet veren görevlilerinin toplum hayatındaki önemlerine dikkat çekmek üzere her yıl, “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” olarak kutlanmaktadır.

    Camilerimiz; inanan gönüllerin huzur bulduğu, manen beslendiği, kardeş bedenlerin birleşerek tek vücut olduğu, elem ve sevinçlerin paylaşıldığı, yaratılış gayesi olan kulluğun yüce Yaratıcıya topluca arz edildiği, Müslüman bünyedeki şahadetin defalarca yinelendiği, mübarek ve müstesna mekânlardır.

    Camilerimiz; dargınların barıştığı, kin ve düşmanlıkların unutulduğu, vatan sevgisinin, birlik ve beraberliğin telkin edildiği, çalışma azminin aşılandığı, güzel ahlakın işlendiği, eğitim yuvalarımızdır.

     Camilerimiz; diğer din mensupları için de hoş görü kültürünün yayıldığı yegâne mekânlardır. Hz. Peygamber (s.a.v), başka ülkelerden gelen heyetleri ve elçileri Cami’de karşılar, görüşmeleri ve müzakereleri orada yapardı. Bir gün “Saldırmazlık Anlaşması”  yapmak için Medine’ye, bugün Güney Arabistan´da, Yemen sınırları içinde bulunan  Necran´dan Hıristiyan bir heyet gelir. Efendimiz(s.a.v), bu heyeti Mescidi-i Nebi´de ağırlar. Mescid-i Nebi´de yapılan oturum esnasında, Hıristiyan heyetin başkanı, oturuma ara verilmesini ister. Bunun üzerine Hz. Peygamber (s.a.v), ona: “nereye gidiyorsunuz?” “ne yapmak istiyorsunuz?” diye sorunca, heyet başkanı:“Şimdi bizim ibadet saatimizdir. Biz Cami’den çıkacağız ve ibadetimizi yaptıktan sonra geri döneceğiz” demeleri üzerine, Hz. Peygamber (s.a.v)  onlara: “Şayet sadece ibadet etmek için çıkıyorsanız, gitmeyin ve ibadetinizi camide yapın” der. Onlar da ibadetlerini Mescid-i Nebi´nin uygun bir köşesinde yaparlar. İşte bu İslam’dagerçek bir hoş görü örneğidir.( Diyanet Dergisi, Ekim 2008, s :25)

    2003 yılından itibaren bu haftanın, “ Camiler ve Din Görevlileri Haftası” olarak kutlanmaya başlanması çok isabetli ve yerinde bir karar olmuştur. İnsanlarımızla içiçe yaşayıp onların dertleriyle dertlenen, halkımız arasında uzlaştırıcı, bütünleştirici bir tutum sergileyen, dini konularda onları aydınlatan, sosyal problemlere çözüm arayan, sorumluluk duygusu içerisinde vatanımızın her köşesinde ve yurt dışında bu ulvi görevi yerine getiren din görevlilerinin toplum hayatında önemli bir misyonu vardır.

    Din Görevlileri, sadece bir kuşağın değil, çocukların, gençlerin, yaşlıların, kısaca herkesin moral ve ümit kaynağıdır.

    Yüce Mevla, toplumumuzun kalbi mesabesinde olan mescitleri, kullanageldiğimiz ismiyle camileri, maddeten ve manen imar edenleri şu ayetle metheder: “Allah’ın mescitlerini, ancak Allah´a ve ahiret gününe inanan, namazı dosdoğru kılan, zekatı veren ve Allah´tan başkasından korkmayan kimseler imar ederler. İşte onların doğru yolu bulmaları ümit edilir.”( Tevbe süresi; 18)

   “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” nın ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını, din hizmetinde ömür tüketen din görevlilerimize Allah’tan rahmet, halen görevi başında olanlara sağlık, sıhhat ve uzun ömürler diliyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500