Advert
Üveys ol huzur bul
Bahtiyar Oral

Üveys ol huzur bul

Allah'ın, Resulünün (sav) ve tüm sevdiklerinin selam ve bereketiyle sevgiyi ve huzuru bulanların, onu yayanların yolun adıdır üveysilik.

Ne yaşayan bir şeyhe bağlıdırlar ne de bir kamil-i mürşide intisap etmişlerdir.

 Onlar, Tevhidi bayrak, Fatiha’nın 4. Ayetini “Yalnız senden yardım dileriz, yalnız sana ibadet ederiz.” kendilerine sancak yapıp, bütün hayrı, iyiliği ve huzuru yalnız kendisine kulluk ettikleri Rabbül Aleminden beklerler.

Asrı Saadetten bu yana gelen Allah'a ve Resulüne aşk ile muhabbet ile bağlanmanın adıdır üveysilik.

Rabbim makamını  âlî eylesin, Seyyid Abdulhakim Arvasi Hazretleri Üveysiliğin ne derece şerefli bir yol olduğunu şu sözleriyle anlatır :

“Üveysî olmak öyle yüksek bir mertebedir ki, o dereceye ulaşmak pek ender (az) olur”

Üveysilik önceleri sırdı, üveys olan biri bu zikri hem başkasına anlatamaz, hemde kendisinden sonra gelen öğrencisine, eşine ve oğluna anlatması yasaktı.

Artık bu sırrın sır olmaktan çıkmasına izin verildi ve  Allah’ın, Resulünün ve sevdiklerinin bereketi ile aşkın yolu üveysilik hızla yayılmaya başladı.

 

Bir tilkinin nasibi varsa avı onun ayağına gelir misali bu güzel yolda olmak isteyene davet gelecekse şayet sebepler bir çift ayak olup koşa koşa ayağına, kulağına, gözüne ulaşacaktır. Yeter ki insanoğlu istemeyi bilsin.

Bu yolun bereketini, lütuflarını  anlata anlata bitiremeyiz. Üveys olanların önceki hayatları ile üveys olduktan sonraki hayatlarındaki büyük değişimleri  en doğrusu onların birebir kendi ağızlarından dinlemek gerek.

Neydi bu Üveysilik, neden bu kadar şerefli ve kutsal sayılıyor? Bir cemaat ya da tarikat değiller.

Üveys olan birinin, aklının hayalinin alamayacağı derecede nimetlere, lütuflara gark olmasının sebebi  neydi ?

Tasavvuf ehlinin 20-30 yıl sonunda ulaşamadığı yaşayamadığı lütuf ve güzellikleri üveys olan biri daha üveysiliğe ilk adımını atar atmaz yaşamaya başlıyor.

Yıllardır bitmez diye adlandırdığı sıkıntıları olan biri, üveys olduktan sonra sıkıntıları bir anda üzerinden alınıyor ve yerini huzura bırakıyor.

Tıpta tedavisi olmayan hastalığa yakalanan biri çaresiz bir şekilde ecelini beklemeye durmuş ve tam her şeyden umudunu kesmişken karşısına üveysilik diye adlandırılan bir yol çıkıyor ve o kişi bu yola girdikten sonra bedeninde hastalık namına eser kalmıyor.

Yaşamında bir dakika dahi olsun dilinden küfür eksik olmayan biri üveys olduktan sonra o kişinin dilinden hakaret içeren kötü bir söz dahi işitilmiyor.

Alkol almadığı bir günü geçmeyen biri bu yola (üveysilik) adımını atar atmaz, alkolün adını ağzına almaz olup, onun olduğu yerden uzak duran bir insan haline gelmesi hayret verici bir olay değil midir?

Bu sevgi yolunun, adı Üveysilik olan kutsal yolun bereketlerini, lütuflarını burada anlata anlata bitiremeyiz. On binlerce insanın üveys olduktan sonra hayatlarının nasıl değişim aldığını  youtubedaki üveyslerin bire bir kendi ağızlarından dinleyerek sizde şahit olacaksınız.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500