Advert
En temel ihtiyaç: Eğitim-öğretim!
Hilmi Şanlı

En temel ihtiyaç: Eğitim-öğretim!

Önümüzdeki pazartesi günü 2017-2018 eğitim-öğretim yılına başlıyoruz. Yavrularımız okullarına kavuşacaklar.

Fertlerin kemale ermesi, toplumların maddi-manevi alanda yükselmeleri ancak sağlam ve kaliteli bir eğitim-öğretimle mümkündür. Bu sebeple dinimiz; okumayı, öğrenmeyi ve ilim sahibi olmayı teşvik ederek din ve dünya için gerekli olan bilgileri öğrenmeyi farz kılmıştır.

Kur’an-ı Kerim’in ilk ayeti, Yüce Allah’ın Peygamberine ilk hitabı “Oku” emri olmuştur. Alâk Suresi’nin ilk beş ayetinde: “Seni yaratan Rabbinin adı ile oku. O insanı kan pıhtısından yarattı. Oku: Rabbin, sonsuz kerem sahibidir. O, kalemle yazmayı öğretendir. İnsana bilmediği şeyleri o öğretti.” (Alak suresi 1–5 )buyurmuştur. Yüce Allah’ın bir sıfatı olan “Rab” kelimesi terbiyeci, eğitici anlamına gelir

Sevgili Peygamberimiz (sav): “Allah beni sizlere bir muallim(öğretici) olarak gönderdi.” (İbni Mace Sünen Mukaddime. Nr 299) buyurarak kendisinin insanları eğiten bir öğretmen olduğunu açıklamıştır. Hicretten sonra Medine’de yaptırmış olduğu Mescid-i Nebevi’ye eğitim ve öğretim faaliyetleri için “suffa” denilen ayrı bir bölüm de ekletmiştir. Suffada Peygamberimiz (sav) bizzat kendisi dersler verdiği gibi, okuma-yazmayı ve diğer ilimleri öğretmek için Ubade bin Sabit (ra) ve bazı sahabeleri öğretmenlik görevi ile görevlendirmiştir. Buradan yetişen sahabeler İslam toplumunun temelini oluşturmuşlardır. Ayrıca Peygamberimiz (sav) ihtiyaç duyulan bölgelere buradan yetişen bu sahabeleri öğretmen olarak görevlendirmiştir.

Bedir Savaşı’nda esir olarak karşı taraftan ele geçen her bir esir için 4000 dirhem kurtuluş akçesi takdir edilmişken, 10 Müslümana okuma yazma öğretenler karşılıksız serbest bırakılmışlardır.

Müslümanlar, İslam’ın ve devletin bekası için eğitim-öğretim müesseseleri kurmuşlardır. Camileri inşa ederken hemen yanı başında medrese, kütüphane ve öğrencilerin barınacakları yerler inşa etmişlerdir. Bunları yaşatmak için de vakıflar kurmuşlardır. Eğitim-öğretime ne zaman önem vermişlerse keşifler yapmışlar ve dünyada bilimin önderleri olmuşlardır. İlme, eğitim-öğretime önem vermedikleri zaman da gerilemişler, çöküntüye uğramışlardır.

Eğitim ve öğretim beşikten mezara kadardır. Yani maddi ve manevi ilimleri kabiliyetimiz ölçüsünde her yaşta öğrenme durumundayız. Aile, en önemli eğitim yuvasıdır. Sevgi ile bilgi ve tecrübelerimizi çocuklarımıza öğretebileceğimiz gibi, iyi örnek olarak da onlara iyi alışkanlıkları kazandırabiliriz. Yavrularımıza dini bilgileri vermemiz yanında bir de rızkını helalinden kazanabileceği meslek öğretmeliyiz.

2017-2018 eğitim-öğretim yılında kıymetli yavrularımızı gönül huzuruyla ellerine teslim ettiğimiz öğretmenlerimize başarılar diliyorum. Geleceğimizin teminatı olan yavrularımızın kalplerini Allah sevgisiyle akıllarını da faydalı bilgiyle, vatan, millet sevgisiyle, anlayışla, merhametle ve hoşgörüyle dolduralım. Öğrencilerimize de zihin açıklığı diliyor, eğitim ve öğretimin insanın hayatındaki en temel ihtiyaçlardan birisi olduğundan hareketle, okullarına ehemmiyet vermelerini tavsiye ediyorum. Kendi güzel, ahlakı güzel nesiller var etmesini Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500