Advert
Bursa’da ikinci AMATEM hizmette
Mehmet Çetinkaya

Bursa’da ikinci AMATEM hizmette

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de uyarıcı ve uyuşturucu maddelerin kullanımı ve bağımlığı giderek artmakta. 

Ülkemizde bu konuyla ilişkili birçok bakanlık ve ilgili kurumlar bir araya gelerek toplumsal ve birey düzeyinde çeşitli çalışmalar yapmakta.

Başbakanlık ve Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından geçtiğimiz günlerde 2014-2017 Uyuşturucu ile Mücadele Faaliyet Raporu açıklandı.

Rapora göre Bursa Halk Sağlık Müdürlüğü’nün hazırlamış olduğu proje ise örnek çalışmalar arasında gösterildi. Raporu yeri geldikçe sizlere bölümler halinde paylaşacağım. 

Bugün sizlere daha çok bağımlılık tedavisinde en önemli kurumlardan biri AMATEM’den bahsedeceğim. 

Bağımlılık ile mücadele de en temel esas önleyici çalışmalardır. Bağımlılıktan korunmanın en temel yolu aslında kişinin bu maddelere hiç temasının olmamasının sağlanmasıdır.  Herhangi bir şekilde alkol ya da madde kullanımına başlamış, bağımlılık girdabına girmiş bireylerin tedavi ve izlem sürecinde ise en büyük çalışmalar ülkemizde AMATEM klinikleri tarafından sağlanmaktadır.

AMATEM'in açılımı Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi'dir.

Alkol ve madde kullanımı olan bireylere danışmanlık, tedavi ve eğitim hizmeti sunan bir kuruluştur.

Alkol ve madde kullanımını sonlandırma

bunların verdiği bedensel zararların tedavisinin sağlanması, alkol ve madde kullanımına bağlı zararı en aza indirme,  yaşamları üzerindeki kontrollerini yeniden sağlama, 

yaşam becerilerini yeniden kazanma, sosyal ve mesleki işlevselliklerinin yeniden sağlanması gibi çok yönlü destekler verilmektedir.

Birey önce 'ben istiyorum' demeli

Tedaviye başvuruda kişinin kendisinin tedavi isteğinin olması ilk koşuldur.

Çünkü bağımlılık tedavisinde kişinin tedavi ekibi ile işbirliği halinde olması tedavinin vazgeçilmezidir.

Bağımlılık tedavisi sadece ilaçlardan oluşan bir tedavi yöntemi değildir.  İlaç tedavileri dışında, kişilerin bireysel psikolojik ihtiyaçlarına göre çeşitli tedaviler uygulanmaktadır.

Bu nedenle tedavide başarı kişi ancak bırakmak istediği noktada mümkün olmaktadır.

Ancak sanıldığı gibi tedavi isteği olmayan kişiler bu kurumlara başvurmasın demek de doğru değil. Çünkü sadece danışmanlık hizmeti almak isteyen kişilerin bile süreç içinde tedaviye istekli hale gelebildiği belirtiliyor.

Tedavi olmak isteyen hastalar ile bireysel sorunun belirlenmesi, ihtiyaçların saptanması kişilerin tedavi açısından motivasyonlarının oluşturulması ve güçlendirilmesi ile tedavi ve terapi için gerekli destek ve tedaviler uygulanmakta,  olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Nasıl Muayene Olunur?

AMATEM’ e gönüllü olarak başvuran kişilerde polikliniklere başvuru sırasında kişilerin alkol veya madde kullanmamış olması veya alkol-madde etkisinde olmaması gerekiyor. Önemli bir ayrıntı varki o da; sosyal güvencesi olsun ya da olmasın tedavi isteğiyle başvuran herkesin ücretsiz bu hizmetten yararlanabiliyor olması.

 Tedaviye nasıl başlanır?

AMATEM’de yatarak veya ayaktan tedavi olunabilir. Tedavinin ilk aşamasında alkol veya madde kullanımının kesilmesine bağlı olan yoksunluk bulguları tedavi edilmektedir. İlk aşamada gerekiyorsa ilaç tedavisi uygulanıyor.  Daha sonra ise alkol veya maddeye kullanımına tekrar başlamamaya yönelik psikoterapi programları uygulanmaktadır. Ayaktan tedavide kişiler haftada bir ya da on günde bir aralıkla bireysel görüşmeler yapılmakta, aynı zamanda ayaktan psikoterapi programları verilmektedir.  

Yatılı tedavi sırasında, sabah yürüyüşleri, günaydın toplantıları, sosyal aktiviteler, bireysel görüşmeler, grup terapileri,  gevşeme egzersizleri, resim ve çeşitli uğraş terapileri, spor aktiviteleri ile tedavi programı içinde aile ortamı ve sıcak bir iletişim uygulanmakta.

AMATEM kliniklerinde ayaktan/yatan/taburcu olan hasta ailelerine yönelik aile bilinçlerdirme programları da mevcut.  Bu programda ailelere bağımlılık hastalığı ile ilgili bilgiler verilmekte,

ailelerin yaşadıkları zorluklar değerlendirilmekte, başetme yöntemleri anlatılmaktadır.

AMATEM klinikleri bağımlılıkla ilgili yaptığı araştırmalarını, veri ve sonuçlarını ulusal veya uluslararası kongre ve dergilerde yayınlamaktadır.

Yurtiçi ve yurtdışında ilgili kurumlarla bağlantı kurarak işbirliği yapmaktadır.

Siz yeter ki karar verin AMATEM veya birçok ilgili kuruluşlar yardım etmek üzere sizleri bekliyorlar…

Kurulan hain tuzaklardan kurtulmak için ilk adımı atmanız gerekiyor. Bu illetlere uzak durmak, kullanmamak en güzelidir.

Tuzağa düşmeyin

asla pes etmeyin

Maalesef kulandıysanız ve bu hain tuzağa düştüyseniz asla pes etmeyin, sevenlerinizin olduğunu unutmayın. Hem sevenleriniz hem de devletimizin şefkatli elleri inanın sizleri bekliyor.

Hain tuzaklara düşmeden, hep beraber her türlü kötü alışkanlıklar için mücadele etmek zorundayız. Öncelikle ailelerin çocuklarına sahip olması ve ilgilenmesi büyük önem arz etmektedir.

BİR KERE BAŞLADI MI?

Bir kereden bir şey olmaz deyip asla denememelisiniz. O bir kere başladı mı maalesef arkası kesilmiyor.  Her ne sebeple olursa olsun başladıysanız daha büyük felaketlere yelken açmadan, yok olmadan sen onu hayatından çıkar ve yok et.  Kendini işine, hobilere, spora, okumaya, araştırmaya ve topluma yararlı olmak için bir adım atman çok şeyi inan değiştirecek…

Geç kalmadan tedaviye başlayın.

Siz daha çok karlı çıkacaksınız…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500