Advert
Bursa’da hemşeri dernek talanları…

Bursa’da hemşeri dernek talanları…

Bursa’nın güzel hali on yıllarca geride kaldı. Türkiye’nin ve Balkanların her yerinden göç alan bu güzelim memleketin gerçek sahipleri kendilerine sahip çıkamadıkları için kentlerine de sahip çıkamadılar. Sonunda günümüzdeki beton grisi Bursa’yı el birliği ile inşa ettik.

 

Bir Bursalı adım atsa bedel öder. Dükkân açsa ceza yazılır. Tezgâh açsa başına yıkılır. Kat çıksa evi dozerle yerle bir edilir. Fabrika kursa mühürlenir. Aday olsa seçilmez. Futbolcu olsa oynatmazlar. Teknik Direktör olsa asgari ücretle iş bulamaz. İşe girse kovulur. Memur olsa sürülür. İmam olsa camiye sokulmaz. Belediyeden bir talepte bulunsa imkansız diye geri teper.

Bütün bunların ve daha onlarcasının olumlu hali Bursa’da kendi memleketini yaşamak isteyen ve Bursa’ya çöp kadar katma değer yaratmayanların ayakları altına serilir. Hem de bu kentin namusunun emanet edildiği kişiler tarafından türlü tezgâhlara sunulur.

Yeşil alan diye kıyamadığınız ve park olmasını istediğiniz yerler hain planlarla ve çıkar ilişkileri ile peşkeş çekilir ve hemşeri kahvehaneleri görünümlü oyun salonlarına ve kebapçılara çevrilir.

Siyasette bile aynı oyun oynanır. 18 vekilli Bursa’dan tek bir Bursalı bakan çıkmaz. Çıkarılmaz. Ortaya karışık listelerden üçü beşi geçmeyen sayıda Bursalı vekiller gönderilir. O nedenle ki Bursa hep yalnızdır. Bursaspor bile yalnızdır.

Kentin en gözde yerlerinde bir hemşeri derneği binası vardır. Arsa belediyeden, inşaat devletten, tefrişat ödenekten ekmek elden su gölden yaşarlar.

Her ay bir hemşeri günleri adı altında gayri sıhhi koşullara 1960 model panayırlar kurulur. Kokmuş yağlar, peynirler, sucuklar satılır. Bir dükkan da +5 C’nin altında korunması şart olan şarküteri ürünleri +30 C’de satılır ama il sağlık müdürlüğü de Bursalı olmadığı için işlem yapmaz.

Bir cenaze için bile araç istemek, ölüden gözyaşı istemek kadar zor olan belediyeler hemşeri derneklerine seyahat için otobüs tahsis ederler.

Bir de dernekler yerleşkesi diye bir talan masalı çıkardılar. Efendim orada göç alınan her ilin kendi kültürü ve mimarisine uygun dernek binaları yapılacakmış. Peki, öyle ise neden kent içinde yeşil alanları talan ettiriyorsun? Bu izinleri ne karşılığı veriyorsun. Esentepe Mezrası’nda Taziye Evi diye törenle temel attığın binayı hangi menfaat karşılığı kebapçı ve oyun salonuna çeviriyorsun? Yetmedi bahçeli olsun diye yola tecavüz ettiriyorsun?

Geçitte dernekler yerleşkesine ayrılan arazinin değeri katladığından yakında orada da bir düzen kurulacağını şimdiden söyleyelim. Bu dernek tezgâhları Bursalı uyudukça Bursa’da yaşam kâbusa dönüşerek devam edecektir.

* * *

Cumhurbaşkanı el yordamı ile seyahat etmez…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Muhammed Ali’nin cenaze törenine katılması önemli ve gereklidir ama ön hazırlıklar yapılmadan çat kapı giderken, Müslüman cenazesi de olsa Frenk adetlerinin kurbanı olursunuz. Ben Cumhurbaşkanımın orada ülkemi temsilinde sıkıntı yaşamasından mutlu olmam. Bunu bir iş siyaset malzemesi yapılmasını da doğru bulmam ama bu yapılan diplomatik hataların yok saymamı gerektirmez. Benim nezdimde o birimde çalışanların hepsinin emekliliği gelmiştir. Cumhurbaşkanı taziye için gidip namazını kılıp geri dönebilirdi. İlle de konuşma yapması ve Kuran okuması gerekmezdi ancak bunu bir resmi program olarak açıklar ve kamuoyu oluşturursanız bedelini ödersiniz. Bu konuları atlamamak için para alanlar harama bulaşıyorlar demektir.

* * *

İğneli Yorum 

Yeni Valimiz geliyor. Hoş geliyor. Bir kısım zevata göre Bursa’nın şansı olan ve Bursa’mızı uçuracak olan yeni valimize başarılar diliyorum. Malumunuz mahkeme kadıya mülk değildir. Valimiz de görevi gereği veda ettiği gün giden valilerimizin arkasından söylediklerimiz kendileri için de yolluk olacaktır. Biz adam seçmeyi, aynaya bakmayı bir türlü beceremediğimizden yeriz içeriz faturayı gidenlerin ardından yollarız.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500