Advert
6 Eylül ve İnegöl
Mehmet Çetinkaya

6 Eylül ve İnegöl

Dün İnegöl bir başka coşkuluydu. 6 Eylül 1922'de düşman işgalinden kurtulan şehrin 95 yıllık geleneği Atatürk Anıtı’nda gerçekleştirilen çelenk sunma töreni ve sonrasında şehitlik ziyaretiyle devam etti.

Kaymakam Ali Akça, Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Garnizon Komutanı Binbaşı Kerim Kazanasmaz başta olmak üzere siyasi parti, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, gaziler ve vatandaşlar 95. yıl coşkusuna ortak oldu.

Angelacoma’dan İnegöl’e kadar uzanan yolculukta 1299 tarihinde Osman Gazi’nin silah arkadaşı Turgut Alp tarafından fethedilen İnegöl'ün, Osmanlı hâkimiyetine girmiş ve 600 yıl 3 kıtada hüküm sürecek Osmanlı Devleti’nin kuruluşuna şahitlik ettiğini hatırlatan Belediye Başkanı Alinur Aktaş,"Kuruluştan Kurtuluşa uzanan bu yolda nice kahramanlar bu topraklardan geçti. Osmanlı hanedanın ilk şehidi Baykoca şu an Hamzabey mahallemizdeki türbesinden bize selam durmakta. İnegöl’ü fetheden Turgutalp ise adını verdiği köy olan Turgutalp mahallemizde türbesinden bize vakarlı bir duruş ile bakmakta. Ve daha nice maneviyatın zirvesindeki önemli şahsiyetler ilçemizin çeşitli bölgelerinde bizimle gönül bağı kurmakta. Kurtuluşun kıvılcımını ateşleyen hareket yine bu şehirden çıkmıştır. Korku ne demek bilmeden, tek yürek olarak İzmir’in İşgalini protesto etmek için 16 Mayıs 1919’da İnegöl’de 5000 kişinin katılımıyla miting yapılmıştır. Esaret zincirini kırmak için atılan bu ilk adım tam bağımsızlığın artık uzak olmadığını bizlere gösteriyordu. Artık tek parola Ya İstiklal Ya Ölümdü” şeklinde konuştu.

Kadın, genç, yaşlı ve çocuk demeden herkese saldıran Yunanlıların ilçeyi ateş çemberi içinde bıraktığını ve işgal yıllarında her türlü insanlık dışı hareketi bu şehrin insanına gösterdiğini söyleyen Aktaş, bu vahşet karşısında İnegöllülerin ‘Eğer söz konusu olan vatan ise gerisi teferruattır’ sözünü yerine getirircesine hayatını ortaya koyduğunu söyledi.

Ahde vefa göstermeleri gerektiğini vurgulayan Aktaş, Yunan işgaline karşı İnegöl’ü ayakta tutmayı başaran, canlarını feda edercesine hayatlarını bir kenara atıp vatanları için ellerinden geleni yapan tüm kahramanlarımızın önünde saygı ile eğildiklerini ve onlara yakışır bir ecdat olmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Aktaş, konuşmasının sonunda her ne yaparlarsa yapsınlar bu aziz milleti bağımsızlık tutkusundan vazgeçirecek bir silahın daha icat edilemediğini, modern silahlara karşı iman dolu göğüslerini ortaya koymaktan hiç bir zaman kaçınmayacaklarını hatırlattı ve "İnegöl markalarıyla ve değerleriyle örnek bir şehir konumundadır. Mobilyası, Köftesi, Oylat’ı, Mehteri, Kültürel ve Tarihi mekanları ile Tarım ve Turizm potansiyeli… Bunların hepsinin İnegöl’ün tarihinde ve genlerinde birer hikayesi var. Bunların hiçbiri gelişigüzel birer değer olmamıştır. Bu vesile ile İnegöl’ün kurulduğu ilk günden şu ana kadar değerlerimize sahip çıkan, geliştiren tüm büyüklerimize teşekkür borçlu olduğumuzu bir kez daha hatırlatmak isterim. Ölenleri saygı ve minnetle anıyor hayatta olanlara hayırlı ve bereketli ömürler diliyorum” diyerek konuşmasını bitirdi.

Dün iki ilimiz ve 12 ilçemizindeYunan’dan kurtuluş günüydü.Eylül,sadece 101 il ve ilçenin kurtuluşu ile ayrı bir öneme sahip.

Bizde bu vesile ile tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve dua ile anıyoruz.

Mekânları cennet

ruhları şad olsun…

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500