Advert
Kurban Bayramı’nı turizm ekonomisine bağladık
Erkan Ateş

Kurban Bayramı’nı turizm ekonomisine bağladık

Ülkemizin turizm ekonomisi açısından yabancı turistin varlığı çok önemlidir. Bu nedenle yabancı turistin ülkemizde tatil yapmasının yolları çeşitli nedenlerle sağlanmaya çalışılırdı. Bazen döviz kurları ile uyum sağlanır bazen de özel kampanyalar düzenlenirdi. Ülkemizin ve bölgenin ayakta kalabilmesi için özellikle yabancı turist hayati önem taşırdı. Anlaşılıyor ki yabancı turistin yeterli olmayışından ekonomik açıdan bir gereksinim görüldüğü üzere özellikle kamu çalışanları için idari izin planlanarak 10 günlük bir tatil imkanı sağlanmış oldu.

Tatil imkanı bulan kamu çalışanları idari izinli olarak yıllık izinleri dışında tatil yapmaya fırsat bulacaklar. Kurban Bayramı için planlanan ihtiyaçlarını sağlayanlar bayramlıklarını ve kurbanlıklarını aldıktan sonra bir de tatil planlayabilecekler mi orası belli değil. Böylesi bir durumda 4 kişilik bir ailenin özellikle ekonomik açıdan güneyde bir otelde tatil yapabilmesi için ortalama ekstradan 5 bin ila 7 bin TL gibi bir mali yükü göğüslemeleri gerekecektir. Ortalama en düşük memurun 2500 TL maaş aldığını düşünür isek Kurban Bayramı’nın mali yükü dışında böylesi bir yükü nasıl karşılayacağı merak konusu olacaktır.

Bayramın özel sektörde bir hareket sağlayacağı beklentisi ise doğru olabilir. Ancak aynı oranda ülkemizden de yabancı ülkelere çıkış olacağından böylesi bir hesabın ülke ekonomisine direkt bir etkisi olmayacaktır. Kaldı ki özellikle erken rezervasyon ile tatilini planlayanlar mevcut durumda yeni bir hareket sağlamayacaklardır.

Tarım, mobilya başta olmak üzere birçok sektörde ihracat alanındaki ciddi sıkıntılar anlaşılan o ki turizm sektöründe de görülmektedir. Özellikle günümüzde birçok işletme ihracat açığını geçici de olsa iç piyasa satışları ile geçiştirmek istese de yeterli olmamaktadır. İnegöl mobilyasının yaşadığı ihracat sıkıntısı birçok mobilya firmasını büyük şehirlerimizde mağaza açmaya zorladı. Aynı şekilde Karadeniz’de fındığın toplama maliyetini bile karşılamaması, Bursa’da şeftalinin dalında kalmasının nedeni ihracatın yeterince gerçekleşememesi ve ithalat dengesinin sağlanamamasıdır. Ayrıca Karadeniz dururken Senagal’de fındık üretmemek gerekir. Ülkemizde başta tarım ürünleri olmak üzere birçok ürünün ithalatına izin verilirken İthalat Genel Müdürlüğü iş güvenlik ürünlerine yüksek fonlar getirerek ülkemizde üretimi dahi olmayan birçok ürünün önünü kesmiş durumda. Bu ürünlerin ülkemizdeki üretim alt yapısı daha oluşmamış ve hammadde bağımlılığı yine ithalata dayalı olması da düşünülmemiştir.

Kervan yolda düzelir mantığı ile karar alanlar kervanı yürütecek olan ekonomik çarklar kırılınca, 10 ton şeftali üretir ancak 5 gün biz bize tatil yaparız.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500