Advert
Uluslararası  İnegöl’e doğru
Mehmet Çetinkaya

Uluslararası İnegöl’e doğru

İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, gazetemize ziyarette bulunarak, Uluslararası İnegöl Tarihi ve Kültürü Sempozyumu’nun ardından büyük emeklerle hazırlanan ‘Uluslararası İnegöl Tarih ve Kültür Sempozyumu Bildirileri’nin 2 ciltlik kitabını bizlere hediye etti. 
İnegöl’ün birçok ilden kalabalık nüfusu ve gelişmiş sanayisiyle Türkiye’ye değer katan şehirlerden olduğunu söyleyen Aktaş’ın geldiği gün, hemşerisi Ayhan Salman’ın AK Parti Bursa İl Başkanlığı’na seçildiği güne denk gelince kitap güme gider gibi olduysa da siyaseti bir iki kelamla geçip konumuza döndük.
İnegöl’ün konumunun, Söğüt, Domaniç, Bilecik, Yenişehir ve Bursa gibi yerleşim merkezlerinin tam ortasında kaldığını söyleyen, Osmanlı’nın kuruluşuna şahitlik ettiğini hatırlatan Aktaş, ilçede çok ciddi bir sosyal kültürel yapı olduğunun altını çizdi. 
Belediye Başkanı seçildiğinden bu yana üç dönemdir İnegöl’ün gelişmesi için gece gündüz demeden canla başla çalıştıklarını ve çalışmaya devam edeceklerini bütün samimiyetiyle dile getiren Aktaş, köfte ve mobilyanın ötesinde İnegöl’ü tarım ve turizm şehri haline getirmek için çeşitli projeleri hayata geçirdiklerini söyledi. 
Aktaş, bu hikâyenin başını şöyle aktardı: “2011 yılında ekmek fabrikasını özelleştirdik ve 10 milyonluk bir yatırım yaptık. İBEFTAŞ’ı İnegöl Turizm Anonim Şirketi’ne çevirdik. Başka seyahat acenteleri ile de görüşüyoruz. 
Ürdünlü bir grup ile görüştük. Hatta 30 kişilik bir öğrenci grubu yolladılar. İnegöl Turizm Anonim Şirketi’nin bünyesinde bir masal köyü parkıyla bir de doğal yaşam çiftliği kuruldu. 
10-13 Eylül 2017’de 6’ncısı gerçekleştirilecek İnegöl Tarım Fuarı var. İnegöl’ün var olan tarımını daha çok geliştirmek ve yeni pazarlar bulmamız lazım. Bunun için de gerekli olan alt yapı yatırımlarını yapıyoruz.” 
Özellikle soğuk hava depoları ve paketleme merkezleri ve iyi bir pazarlama ile ihracattaki paylarını arttıracaklarını vurgulayan Aktaş, İnegöl’de var olan sebze ve meyvecilik potansiyelini de üst seviyelere çıkaracaklarını dile getirdi.
Boğazova Yaylası’na ayrı bir parantez açan Başkan, “Kıyaslama gibi olmasın ama Trabzon’un Uzungöl’ünden daha meşhur olacağına inanıyorum bu bölgenin. Orada bambudan evler de inşa edilecek. Oylat kaplıcaları zaten biliniyor. Bu değerlerimizi faydalı bir şekilde kullanırsak İnegöl’ün turizm çıtası daha da yükselecek” dedi ve ekledi: 
“Türkiye’nin 2. büyük mağarası bizde, federasyonun onayladığı tırmanma pisti bizde, Oylat kaplıcaları bizde. Bu kadar değeri faydalı bir şekilde kullanırsak İnegöl başka bir yer olur.”
Ve son cümleyi bağladı Aktaş: “Sonuçta İnegöl kazanırsa Bursa kazanmış olacak. Bursa kazanırsa Türkiye kazanmış olacak.” 
Hedefli bir insan olarak başarılı çalışmalarını azmi ve hırsıyla birleştiren Aktaş, “Durmak yok koşmaya devam” felsefesiyle 3 dönemi bitirip yeni ufuklara yelken açmak üzere…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500