Advert
Bir siyaset devinden anılar

Bir siyaset devinden anılar

1979 yılında  Armağan Gerçeksi, Zühtü Koçer, Bülent Öztuna ve Tanju Konuralp’le, Kıbrıs’ta bazı yatırımlar yapmak ve bir de gazete çıkarmak istiyorduk.

Kıbrıs’ta resmi mercilerle yapacağımız temaslara nasıl başlayalım diye düşünürken, Şeref Kayalar, kahve içmek için uğramıştı.

Durumu anlayınca ,Senato Başkanı İhsan Bey’e telefon etti. İhsan Bey, Kıbrıs çıkarmasının beşinci yıldönümü dolayısıyla Kıbrıs’a resmi bir ziyaret yapacaktı.

Şeref Bey, İhsan Bey’e durumu anlatıp, “İhsan Ağabey, bizi de götürsenize” dedi ve Şeref Bey’le birlikte biz de heyete dahil olduk. Kutlamalardan bir gün evvel gittiğimiz Lefkoşa’da, ilk akşam yemeği Başkanlık Sarayı’nda ve özeldi…

Yemekte masaya oturulurken İhsan Bey  Rauf Bey’e dönerek, “Bu non -protokol bir davet, Ertuğrul Bey’den biraz Bursa politikasıyla ilgili bilgi almak istiyorum. İzin verirseniz, Ertuğrul Bey yanıma otursunlar” demiş, orada hazır bulunan Başbakan ve Maliye Bakanı’na gerekli mesaj verilmişti.

 

Milli Savunma Bakanlığı’na Ne Dersiniz?

12 Mart’tan sonra İhsan Sabri Bey’in Taunus arabasıyla,  parti kongreleri için Bursa’ya gidiyorduk. Laf lafı açtı,“İhsan Bey, tekrar iktidara gelince, Süleyman Bey’e sizi Dışişleri bakanı yapmamasını söyleyeceğim” dedim.

Hasan Bey’in “Niçin?” diye sormasına meydan bırakmadan da devam ettim: “12 Mart’ta gördük ki, Milli Savunma Bakan’larımız, Genelkurmay’ın ve Ordu’nun nabzını tutup  saymakta başarılı olmamışlar. Halbuki siz, orduevlerinde ziyafetler verir, etrafınızdakilere yarı müstehcen fıkraları anlatarak neşe saçar ve bizlerin mürteci değil, medeni insanlar olduğumuzu gösterirsiniz. Belki de yeni bir darbeyi önlersiniz.”Bu açıklamayı işiten İhsan Bey’in gevrek gevrek gülmesi, hâlâ kulaklarımı çınlatır.

****

 

İhsan Bey’den Kissinger’la ilgili iki anı…

İhsan Bey’le yolculuk doyulmaz güzellikler taşırdı. Bu yolculuklardan birinde anlatmıştı: “Kissinger’in eşi, çok sigara içiyordu. ‘Bırakamaz mısınız?’ diye sorunca, ‘İmkânsız’ deyince, ben de, ‘Herhalde Hennry’den evvel başka erkek arkadaşlarınız da olmuştur. Onları da bırakamayacağınızı düşünmüşünüzdür. Ama görülüyor ki bırakabilmişiniz ki, şimdi Hennry’lesiniz’ cevabını, verince ,  Bayan Kissinger  hafifçe gülümsemişti”

 

***

 

Cumhuriyetçilerin seçimi kaybedeceği anlaşılınca, İhsan Bey, endişeyle Kissinger’e, “Ekselans, seçim kaybediyorsunuz ve  bu adam bizim aleyhimiz de konuşuyor” deyince, Kissinger, “İkisi de doğru. Ama endişelenmeyiniz. Yemin eder, yerine oturur. Sonra bir gün Oval Ofisi’nde çalışırken, kapısı vurur, bir görevli önüne bir dosya koyar ve ‘Efendim, Amerikan devletinin resmi, Türkiye politikası ‘der ve o da seçim meydanlarında söylediklerinin hepsini unutur. “

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500