Advert
Adaletsizlik toplumun vicdanını sızlatır...

Adaletsizlik toplumun vicdanını sızlatır...

Adalet; bir ülkenin temelini oluşturan temel kavramlardan biridir. Adalet demek; yasaların herkes için eşit şartlarda işlemesi ve suçluların hakkıyla cezalandırılması demektir.Şairlerimizden Mahir Başpınar, bir şiirinin şu dörtlüklerinde adaleti şöyle anlatmıştır:  

Mülke temel olmuş, hukukta özde
Temelde toprakta taşta adalet
Olmasın istemem, tek mevsim 'yaz'da
İlkbahar, sonbahar kışta adalet.

Düşünce özgürdür yasağı olmaz
Zincire vurulmaz hücrede kalmaz
O düzen olmazsa kul huzur bulmaz
Kalmasın hayalde düşte adalet.

Ülkemizin gündemini “ADALET” kavramı oluşturuyor. FETÖ’cü terör örgütü mensuplarının davaları mahkemelerimizde sürerken, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasını protesto eden CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu,“Adalet” için yollara düşmüş yürüyor.

 

Diğer taraftan 19 Haziran 2016’da yapılan MHP Olağan Üstü Kurultayı’nı iptal için açılan dava sonuçlandı. Ülkemizde “Adalet-Yargı Bağımsızlığı” konusu daha da alevlenerek ülke gündemine oturdu.

Aslında Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nden çıkan karar, hiçte beklenmedik süperiz bir karar değildi. MHP'li muhalifler, böyle bir kararı zaten bekliyorlardı. Mahkeme; MHP'nin 19 Haziran 2016'da yapılan olağanüstü genel kurulunun iptaline, bu genel kurulda alınan tüm kararların yokluğunun tespitine karar verdi. Tepkiler sürüyor.

 

Duruşma sonrası bazı müdahillerin avukatı olarak açıklama yapan Feridun Bahşi;"Dava kabul edildi, kongre iptal edildi. Adalet arayışımız sürecek. Türkiye'de adalet kalmadı, artık bunu herkes kabul ediyor.Aydınlık günlerde, mum ışığında adalet aramaya devam edeceğiz"dedi.

 

Karara karşı istinaf yolunu değerlendireceklerini bildiren Av. Bahşi, "Böyle bir ortamda, böyle bir sistemde istinaftan sonuç alabilir miyiz, şüpheliyiz. Yargıyı tümüyle zan altında bırakmak istemiyoruz ama içimiz acıyor artık, bünyeler artık bu hukuksuzlukları kaldırmıyor. İnşallah adalet gerçekleşir."temennisinde bulundu.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın: "Tarlalarda yapılan kongrelerden sonuç alınamayacağını belli çevrelerin artık öğrenmesi lazım. MHP'yi mahkeme koridorlarına düşürenlerin asıl amacı iç muhalefet değildi. MHP'yi ya yok etmek ya da teslim almaktı, bu karar buna da set çekmiş oldu.dedi.

Meral Akşener,Twitter üzerinden “Kongre iptal oldu. Tam 10 dakikada dava bitti.10 dakikada verilecek bir karar için bir yıl beklendi.700 delegenin iradesi yok sayıldı”yazdı.

 

Sinan Oğan da yine Twitter hesabı üzerinden değerlendirdiği konuyla ilgilişunları söyledi:

"Kurultay kararları yok sayıldı. Türkiye'de "Adalet" kelimesini görünce artık benim aklıma bir partinin isminin içindeki bir kelime ve komşumuz Adalet teyze geliyor."

 

 Adaletsizlik, toplumun en büyük yarasıdır. Suçlu olup da sokakta rahatça gezenler, toplumun vicdanını sızlatır. Adaletin tesisi için mücadele edilmeli ve hiçbir zaman adaletten uzak durulmamalıdır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500