Advert
Kaybettiğimiz insanlık kandilleri

Kaybettiğimiz insanlık kandilleri

Kaybettiğimiz insanlık kandilleri

Kutsal ramazan ayı içinde olduğu bilinen Kadir Gecesi’ni idrak ettik.  Allah herkesin duasını ibadetini kabul etsin.

Bir arkadaşım Kırklareli Müftü Yardımcısı Adnan Zeki Bıyık’ın “kandil” ile ilgili bir açıklamasını göndermişti.

Sayın Bıyık, açıklamasında kendisine “Hocam bu kandil gecesinde kaç rekat namaz kılalım, kaç bin tane tevhid söyleyip zikir çekelim”şeklinde sorular geldiğini belirtip, Müslümanlara“daha kazançlı, ama nefse ağır gelen sevap kazanma” yolları konusunda önerilerde bulunmuştur. Zeki Bıyık hocamızın bu açıklamasının faydalı olacağı kanısıyla,ufak değişikliklerle ilginize sunuyorum.

 

1-Variyetiniz varsa alın birkaç yetimi tepeden tırnağa giydirin,yedirin içirin.O yetimlerin eğitim masraflarını karşılayın. Okuyup büyük adam olsunlar.Dine, vatana milletine faydalı gençler olsunlar. Zaten sevgiden şefkatten ve baba himayesinden mahrum kalmış yetimlerin sizin yüzünüze sevgi ile bir bakışı Allah'ın size rahmet nazarı ile bakması demektir.

 

Aziz Peygamberimiz, duası reddolunmayan güruhun içinde yetimi en başta saymıştır. “Mazlumun bedduasından, ahından ve yetimin gözyaşlarından sakının. Çünkü insanlar rahat uykuda iken onlar dert, sıkıntı, üzüntü içindedirler" (Buhari)

 

2- Defalarca umre yapmayı bırakın, burada harcayacağınız paranızı, evine kurbandan kurbana et giren komşularınıza bağışlayabilirsiniz. Bu gerçekten beratınıza vesile olabilecektir.

 

3-Zenginseniz eğer, gece bin rekat namaz kılmaktan daha içerikli bir sevap; Okuluna giden yavrusuna harçlık verebilmek için kendisi 5 km. yolu yaya giden gariban babalara yardım yapabilirsiniz. Bunlar çok uzakta değil, çevremizde bu insanlardan çok var…

 

4-Kadir Gecesi’nde, hastane köşelerinde yatan nice kimsesiz hastaları ziyaret edip sevindirebilirsiniz.Zengin fakir fark etmez,hastanelerde kan bekleyen onbinlerce hastadan birine şifa olabilecek bir ünite kan bağışlayabilirsiniz.Bin rekât nafile namazdan üstündür.

 

5-Sizi büyütünceye kadar sayısız eziyetler çeken, huzurevine attığınız anne veya babanızı oradan çıkarıp duasını alabilirsiniz.

Bu bir milyon rekât namazdan, onbin tane oruçtan daha hatırlı olur Allah'ın katında…

 

6-Durumunuz müsaitse eğer, fakr-û zarûretinden evlenemeyen, yuva kuramayan gariban birkaç gence sahip çıkıp, onların masraflarını karşılayıp, harika bir “berat fermanı” almaya namzet olabilirsiniz.

 

7-Kocası ölmüş, küçük çocuklarını okutabilmek için temizliğe giden, namusunu pay-i mâl etmeyen yiğit ama fakir dul komşularınıza yardım eli uzatabilirsiniz.”

 

Ey mümin kardeşlerim..

 

Yılladır bu gecelerde gündüzleri oruç tutup, gecede namaz kılıp zikir çekiyorsunuz. Yine de yapın. Benim mesajım, ne hikmetse okumamak için inatla direndiğimiz Yüce Kur-an’ı Kerim’in bize verdiği, unuttuğumuz toplumsal talimatları sizlere hatırlatmaktı. Bunları hayatınıza koyarsanız, kutsal saydığımız geceleriniz değerli olur, Allah da o zaman bizlerden hoşnut olur.

 

Havyar ye, karides indir, ıstakozu haşla, Marmaris'te, Bodrum'da. Datça'da tatil yap, kuzu sarmasını, pazı dolmasını götür, popcornunu çatlat, hükümet kur, hükümet yık.

Her odasında bir televizyon olan 250-300 m2 evinde hopla zıpla, ye, iç, survivor izle. Havaya ateş açarak takımının şampiyonluğunu kutla.Sesten gürültüden milletin kulaklarını sağır et,sonra da kandil diyeEyüp Sultan Türbesi’nde saatlerce dua et.

 

200 metre ötendeki babasız bir evde çocuklarına 150 gr kıyma alabilmek için temizliğe giden dul kadının ve özürlü yavrusunun hıçkırıklarını duyma…

Yaşlı anneni veya babanı huzurevine postala, sonra da kalk telefonlarla kandil mesajı at veya Facebook'daTwitter'da kandil mesajı yayınla…Kendini kandır, vicdanını avut...

 

Eğer biz hayatımızda; merhamet, yardımlaşma, sevgi, kardeşlik, gibi hasletlerin semtine uğramaz hale gelmişsek,değerlerimize yabancılaşarak ve bu insani ve ahlâki kazanımlardan hızla uzaklaşıyorsak,

Bana dokunmayan yılanlara kurban olayım mantığında bir yaşam tarzınıbenimsiyorisek, Allah aşkına bırakın şu kupkuru kandil mesajı gönderme gereksizliğini…

 

Yukarıda bahsedilen ruh, hayatınızda yansıyorsa, o zaman asılın telefonlara ve sosyal medyadaki dostlarınızın kandilini bayramını kutlayın…

Aksi halde Akif'in İslamiyet’i gökte aradığı gibi, biz de kandili, bayramı, ve birçok değerimizi Dede Efendi'nin bestesinde, Yahya Kemal'in şiirinde arayacağız…

 

Yüce Rabbim, kaybettiğimiz insanlık kandillerini gönüllerimizde tekrar yakmayı nasip etsin...''

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500