Advert
Oruç ayı
Hilmi Şanlı

Oruç ayı

Vücudumuzun sağlık bulduğu, irademizin güçlendiği, kötülüklere kalkan olan mübarek günlere ulaştıran Rabbimize hamdolsun.

Yüce dinimizin temel ibadetlerinden birisi de Ramazan ayında oruç tutmaktır. Oruç, niyet ederek, tan yerinin ağarmaya başlamasından itibaren güneş batıncaya kadar yemeden, içmeden ve cinsel ilişkiden uzak durmak suretiyle yerine getirilen bir ibadettir.

Oruç, bizi dünya kötülüklerinden sakındıran, ahirette cehennem ateşinden koruyan ve günahlarımızın bağışlanmasına vesile olan önemli bir ibadettir. Allah’ın her emrinde olduğu gibi, oruç ibadetinde de birçok hikmetler, bizim için maddi, manevi pek çok faydalar vardır. Yüce Rabbimiz, Kur’an-ı Kerimde Orucun farz kılınmasındaki hikmetleri şöyle bildirmektedir: “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı”. (Bakara,183) Sevgili Peygamberimiz (sav)’de şöyle buyuruyor: “Kim inanarak ve mükâfatını Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhari, Savm,7)

Oruç, sadece belirli bir süre aç ve susuz kalmaktan ibaret değildir. Oruç, köklü bir irade terbiyesi, insanı kötü alışkanlıklardan temizleyen, iyi huylar kazandıran bir ahlak eğitimidir. Sevgili Peygamberimiz(sav) bu konuda şöyle buyurmaktadır: “Her kim yalan söylemeyi ve yalanla iş görmeyi bırakmazsa, Allah onun, yemesini, içmesini bırakmasına değer vermez.”(Buhari, Savm,8) Oruç, Müslüman’ı dünyada günah işlemekten, ahirette cehennem ateşinden koruyan bir vasıtadır. Peygamberimiz (sav): “ Oruç bir kalkandır. Sizden biriniz oruçlu olduğu bir günde, kötü söz söylemesin, kavga etmesin. Ona birisi sataşır veya küfrederse; ben oruçluyumdesin.”(Buhari,Savm,9)Buyurmaktadır.

Dünyada her kötülüğün başı, Allah’ı unutmak ve sorumluluk duygusunu kaybetmektir. Oruç ise, bize daima Allah’ı hatırlatır. Sorumluluk duygusunu geliştirir. Bir ay boyunca devam eden bu manevi eğitimin olumlu tesiriyle insan, davranışlarını kontrol altına alarak her türlü kötülükten uzaklaşır.

Hayatında açlık nedir bilmeyen varlıklı bir insan, yoksulların çektiği açlık ve sıkıntıyı gereği gibi anlayabilir mi? Onların çektiği ıstırabı yüreğinde duyabilir mi? Elbette gereği gibi duyamaz. Fakat bu insan oruç tutarsa, açlığın ne olduğunu bizzat tatmış olur. Böylece yokluk içinde bulunan fakirlerin sıkıntılarını içinde duyarak, şefkat, merhamet duygularını geliştirir. Bunun sonucu olarak da fakirlere yardım elini uzatarak sıkıntılarını giderir, toplumun huzur ve mutluluğuna katkıda bulunur.

Oruç, büyük bir sabır ve fedakârlık sonucu, yerine getirilen bir ibadet olduğu için, karşılığı da, ona göre kat kat fazlasıyla verilecektir. Lütuf ve ihsanı sonsuz olan Yüce Allah, “Oruç benim içindir. Onun mükâfatını ben veririm.” (Buhari, Savm, 9) buyurarak, oruca ayrı bir önem vermiştir.

O halde insanın, orucundan beklediği manevi hazzı alabilmesi ve günahlarının bağışlanması için, sadece midesine değil, bütün organlarına oruç tutturması gerekir.

Bu vesile ile geçtiğimiz Çarşamba günü Şırnak İlimizde Helikopterin yüksek gerilim hattına çarpması sonucu meydana gelen kazada hayatlarını kaybeden şehitlerimize Allah(C.C.) rahmet, yakınları başta olmak üzere yüce Türk Milletine başsağlığı diliyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500