Advert
Ramazan ayı ve egzersiz
Salih Kaba

Ramazan ayı ve egzersiz

1-Spor mutlaka iftardan 1,5-2 saat sonra yapılmalı.

2- Oruç boyunca egzersizlerde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta antrenman sürelerinin kısa tutulması.

3- Ramazanda yoğun tempolu sporlardan uzak durulmalı. Ağır egzersizler su kaybını artıracağı gibi ciddi rahatsızlıklara da yol açabilir. Temposu düşük ve süresi kısıtlanmış egzersizler yapılmalıdır. Normalde 3 set yapılan bir egzersiz bu dönemde 2 set olarak gerçekleştirilebilir.

4- Antrenman aşırı yorgunluk ve sıvı kaybına sebep olmayacak biçimde her zaman yapılandan daha hafif olurken mutlaka aralıklı yapılmalıdır.

5- Yapılacak egzersizler için salon sporları tercih ediliyorsa fazla enerji sarf edilmeyecek aktiviteler seçerken, salon sporu yapmayanlar için ise hafif tempolu açık hava yürüyüşleri uygun olacaktır. Tüm egzersizler 30- 45 dakika arasında yapılmalıdır.

6- Sahur öğünü hiçbir şekilde atlanmamalıdır. Sahur öğününü atlamak hem metabolizmayı yavaşlatır hem de daha uzun süre aç kalınacağından kan şekerinin düşmesine sebep olur.

7- Ramazan öncesi düzenli spor yapanlar ramazan boyunca spora ara vermemeli. Bu dönemde spor yapmayı bırakanların, genel fizik ve kondisyonunda yüzde 30- 40'a varan kayıplar yaşanır.

8-Egzersizler, nemin ve sıcaklığın düşük olduğu ve tercihen hava akımının olduğu ortamda yapılmalıdır.

9-Egzersizden 30/45 dakika sonra tercihe göre sebze ve meyve grubundan ara öğün tüketilmelidir. Ve unutmayın ki, oruç tuttuğunuz günde harcadığınız ile normal günde harcadığınız enerji farklıdır.

10- Özellikle su tüketimi önemlidir. İftardan sonra bol su tüketmek gözardı edilmemeli. Gün içinde susuz kalacağınız için sıvı ihtiyacınızı çok iyi karşılamalısınız. Suyu ortalama 2,5 litre içmeye ve bununla birlikte enerji verebilecek, faydalı olacak sıvılarla da sıvı ihtiyacının karşılanmasına dikkat edilmelidir. Örneğin; Ayran, taze sıkılmış meyve suları, soda, sebze suları. Özellikle mineral kaybını önlemek için iftardan sonra bir tane sade soda içilmeli.

11-Giyim, iklim koşullarına uygun olmalı ve aşırı terlemeyi engellemelidir.

12-Yeterli uykuya dikkat edilmelidir. Uykusuzken yoğun antrenman yapılmamalıdır.

13-Sakatlanmaları engellemek amacıyla spor öncesi ısınmak, spor sonrası vücudu esnetmek gibi her zaman geçerli egzersiz prensiplerine uymak gerekir.

Kilo aldırmayan besinler

Öncelikle fasulye. Safra kesesinin kasılmasına neden olan hormonkolesistokinini hiç duymamış olabilirsiniz fakat bu hormon en iyi kilo verdiricilerden bir tanesidir. Bu hazmettirici hormon tabi bir iştah kesicidir. Yüksek lifli fasulyeler ayrıca kolesterolünüzü de aşağı çeker.

YUMURTA:

Protein deposu yumurtalar sizi uzun süre tok tutar. Hatırı sayılır ilgili fakültelerce yapılan bilimsel araştırmada aynı anda 30 obez ve şişman kadın üzerinde yapılan deneyde düşük kalorili meyve salatası ve 2 dilim tost ile birlikte sütlü omlet tüketen kadınlar, simitle kahvaltı yapan kadınlara oranla gelecek otuz altı saat içinde daha az yemek yedi.

SALATA:

Penn Devlet Üniversitesi'nde kırk iki kadın üzerinde yürütülen deneye göre düşük kalorili salata tüketenler, istedikleri kadar hamur işi yemeleri serbest bırakılsa dahi çok az yiyebiliyorlar. Bilim adamlarına göre buradaki gizem sizi şişene dek yemekten alı koyan salatanın saflık oranı.

BROKOLİ:

Lif ve C vitamini deposu. Ayrıca kilo vermeye yarayan kalsiyum içeriyor. Karaciğere iyi geliyor. Hazma yardımcı oluyor.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500