Advert
Gençlik
Hilmi Şanlı

Gençlik

Gençlik, insan hayatının en önemli çağıdır. Bu çağ insan hayatının gelecekte alacağı durumu büyük ölçüde etkileyen ve biçimlendiren kararların alındığı, insan kişiliğinin büyük ölçüde tamamlandığı zamandır.

İnsan mesleğini, eşini bu dönemde seçer. Gençlik dönemi insanın sosyal kişiliğine kavuştuğu olgunlaştığı, kişiliğini bulduğu, kimlik sahibi olduğu bir dönemdir.

Bunun için gençlerimize sahip çıkmak onların eğitim ve sorunlarıyla ilgilenmemiz en mühim görevimizdir. Allah’ın razı olduğu, milletin hizmetinde, vatan sevdalısı,  bir genç yetiştirmek için gerekeni yapmak hepimizin görevidir.

Kur'an'da Rabbimiz Ashabı-ı Kehf gençlerinin iman mücadelesini örnek olarak anlatmaktadır.

Biz sana onların kıssalarını gerçek olarak anlatacağız. Hakikaten onlar, Rablerine iman eden birkaç genç idi. Biz de onların hidayetlerini artırdık. (Kehf, 18/13)

Bugünün gençleri için ashabı-ı Kehf'i iyi anlamalıdırlar. Bütün zorluklara karşı onların tevhid mücadelesi her zaman diğer gençler için örnektir.

Genç denildiği zaman sadece erkekleri anlamamak gerekir. Genç kızları unutmamak gerekir.

Rasulullah (s.a.v) Allah’a ibadet içinde olan gence şu müjdeyi verir:

Hz. Ebu Hureyre (r.a) anlatıyor: "Resulullah (s.a.v) buyurdular ki:

"Yedi kişi var, Allah onları hiçbir gölgenin olmadığı Kıyamet gününde kendi gölgesinde gölgeler:

-Adil yönetici,

-Allah'a ibadet içinde yetişen genç,

-Tekrar dönünceye kadar kalbi mescide bağlı olan kimse,

-Allah için birbirlerini seven, Allah rızası için bir araya gelip, Allah rızası için ayrılan iki kişi,

-Güzel ve makam sahibi bir kadın tarafından davet edildiği halde; "Ben Allah'tan korkarım" deyip icabet etmeyen kimse,

-Allah'ı tek başına zikrederken gözlerinden yaş boşalan kimse." (Nesâi, Kudât 2)

Peygamber efendimiz büyüklerine saygılı gençler hakkında şöyle buyurmuştur:

Enes İbni Mâlik (r.a)’den rivayet edildiğine göre, Peygamber (s.a.v) şöyle buyurdu: “Allah Teâlâ, yaşından ötürü bir ihtiyara saygı gösteren gence, yaşlılığında hizmet edecek kimseler lütfeder.” (Tirmizî, Birr, 75)

Gençlerimize Mus'ab b. Umeyr'i de hatırlatmamız gerekir. O zengin genç sahabe iman ettikten sonra bütün malını Allah yolunda harcadığı için ölümünden sonra kefen parası bile kalmamıştır.

Yüce Peygamberimiz (s.a.v)en hayırlı gençlerle ilgili bir hadislerinde şöyle buyurur:

"Gençlerinizin en hayırlısı ihtiyarlarınıza benzeyen dir. İhtiyarlarınızın en şerlisi, gençlerinize benzeyen dir." (Feyzü'-l Kadîr, 15:776)

"En hayırlı genç odur ki, ihtiyar gibi ölümü düşünüp ahiretine çalışarak, gençlik heveslerine esir olmayıp gaflette boğulmayandır.

Ve ihtiyarlarınızın en kötüsü odur ki, gaflette ve heveste gençlere benzemek ister, çocukça, nefsinin heveslerine tâbi olur."

Sevgili gençlerimizin ve Türk milletinin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum.

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, milli mücadele döneminin tüm kahramanlarına ve aziz şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyor, hepsini minnet ve şükranla yâd ediyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500