Advert
Gazi bacağı...

Gazi bacağı...

 

Bursa 14. dönem Milletvekili büyüğüm Ertuğrul Mat ve TEV Bursa Başkanı Mehmet Çalışkan ile birlikte Bursa İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu'nu ziyaret ettik. Bu vesile ile Sayın Mat yazmış olduğu iki ciltten oluşan ve 2. baskısını yaptığı kitabını Ahmet Paşa için imzalayıp armağan etti.

Ahmet Paşa ile sohbetimizin başında iki gazimiz ve Bursa Ampute Futbol Takımının yöneticisi vardı.

Elbette onlar varken öncelikle onlar konuşulurdu ve öyle de oldu. Yönetici takıma desteğin az olduğundan dem vurdu ve talep ettikleri yaşam merkezinin olurunu alamadıklarını söyledi.

Mihraplı Parkındaki halı sahanın haftada bir kaç saatliğine tahsis edildiğini küçük bir mekan bile olsa razı olduklarını anlatınca Ahmet Paşa, bu devletin ve halkın size vefa ve minnet borcu vardır. Sosyal Güvenlik Yasaları size gereken değerin verilmesi üzerine yeniden tanzim edildi. İlgili bakanlıktan talep ederseniz gereği yapılır dedi.

Sessizce dinleyen ve ayağını Güneydoğu'da mayına vermiş gazimizin derin bir ah çektiğini fark ettim ve ona nedenini sorar gibi baktım. Sesi titreyerek protez bacak için talepte bulunduğunu proforma faturaya bakan bir 657’linin aymazın rakamı görünce 'Yahu araba fiyatına bir bacak olur mu?' diye sorgulandığını anlattı. Neyse ki bakanlığın bu konuda sıkıntı çıkarmadan en iyi protezi taktığının altını çizdi. Ahmet Paşa ona değil araba, bir servet verip bir bacağını istesek verir mi diye gürleyerek, devletimiz güçlüdür ama bazen görevlilerin insanı zaaflarını devlete fatura edilmesine üzülüyorum dedi.

Öteki gazimiz ise ben Ampute takım kaptanıyım ve geçen hafta finallere çıkmak için son grup maçını oynadık dedi. Takım galipken bir uyduruk penaltı verildiğini düşünerek hakeme itiraz ettikleri sırada seyirciler onlar gazilerimiz haklarını yemeyin deyince 'Bize ne onların gaziliğinden'diyen duydukları zaman berabere kalmalarının değil, bu söz üzerine dünyanın başlarına yıkıldığını anlattı.

Hepimiz donduk kaldık. Ertuğrul Mat, bizim size minnet borcumuz vardır ve bu maddi hiç bir karşılıkla ödenemez dedi. Mehmet Çalışkan duyduklarına inanmak istemediğini söyledi.

Ahmet Paşa biz büyük bir devlet ve kadirşinas bir milletiz ama bu anlayıştaki insanların devleti kötü ve yetersiz gösterme çabalarının beyhude olduğunu altını çizdi.

Gazilerimizi uğurladıktan sonra sohbetimize devam ettik ama o hüznün tesiri hepimizde gün boyu sürdü ve sizlere paylaşmak da bana düştü.

Bir protez gazi bacağının fiyatı üzerine ahkam kesenler, bana ne onun gaziliğinden diyenler bu ülkenin tescilli hainleridir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500