Advert
Bursa’da kırmızı halısız  müzik 'Oscar’ları töreni

Bursa’da kırmızı halısız müzik 'Oscar’ları töreni

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası konserlerine devam ediyor. Şehrimizin kültür, sanat ve eğitim önderlerinden Emek Yağ Sanayi A.Ş. katkılarıyla sunulan Film Müzikleri Konseri Şef Dağhan Doğu yönetiminde ve solistler Seran Bilgi( VokalSevil Ulucan( keman)eşliğinde icra edildi.

Öncelikle şunu ifade edeyim. Atatürk Kongre ve Kültür Merkezine her gidişimde Merinos arazisi üzerinde binlerce özel hesap yapanlara karşı dik durarak bu anlamlı eseri kentimize kazandıran insanlara minnetlerimi sunuyor ve rahmet diliyorum. Böyle bir mekan olmasa böyle ve bunun gibi sanat etkinlikleri Bursa halkı için bir hayal olacaktı. Bursa halkı bunun farkında olsa gerek gişelere müthiş bir ilgi ve salonda muhteşem bir izleyici kitlesi vardı.

Sahne arkasına konulan dev ekranda izlediğimiz Hollywood’un önemli ve ödüllü filmleri eşliğinde o filmlerin unutulmaz film müziklerinin orkestra icrasını dinlerken adeta filmlerin birer canlı kahramanı olduk.

Walt Disney Fantasia 2000’de Doğa Ana’nın kendisine yapılan her türlü doğal ve insani mezalime rağmen, minik bir tohumdan insanoğlu için yeniden bir cennet oluşturduğunu ibret olarak izlerken, orkestranın eşzamanlı ahenkli tınıları her sahnede bize görsel bir şölen sundu.

Schindler’lerin Listesi tüm zamanların en iyi filmlerinden biri ve günümüze ders olacak şekildeki faşizmin laneti üzerine olan kurgusuna müzik yapmak da büyük bir hüner isterdi. Nitekim Yönetmen Spielberg, filmin müziklerini yapmasını istediği John William’ın ‘ Bu film için benden daha iyi bir besteciye ihtiyacın var’ sözüne karşılık ‘ Biliyorum ama hepsi öldü’ diye yanıt vermesi kalitenin beratı gibidir.

Bossa Nova’yı dünyaya tanıtan film olan fantastik aşk öyküsü Siyah Orfe’yi ekrandan izlerken orkestra bize aşkın gücünü ezberletiyordu.

Cinema Paradiso filmi ve müzikleri dönemine damga vuran bir sinema eseri olarak sinema tarihine adını yazdırmıştı. Özellikle filmdeki kareler eşliğindeki keman soloları harikaydı.

Emekli olmuş kör bir subayın öyküsünün adı ‘Kadın Kokusu’ efsanesi Al Pacino, unutulmazı ise hepimizi kör olduğuna inandıran Al Pacino’nun müthiş tango performansı değil midir? İşte inanılmaz lezzeti ve keyfi üçü bir arada olarak yaşadık.

Konserin ikinci bölümünde yine sinemanın başyapıtlarından birisi olan Titanik filminin inanılmaz hırs, ihtişam, aşk, macera, facia, veda ve vefa görüntüleri eşliğindeki muhteşem bestelerini adeta Leonardo Di Caprio ile birlikte dinledik ve yaşadık.

Öncelikle bu harika konser için Bursa Halkına vesile olan Emek Yağ Sanayi A.Ş. ye minnet ve şükranlarımı ifade ediyorum. Sanata için harcanan her kuruş ülkenin geleceği için konulan bir tuğladır diye düşünüyorum.

Bu arada Bursalı olarak bir iki defomuzu yazmadan edemeyeceğim. Bursa dışında izlediğim hiçbir konserde yaşamadığım saatinde yerine oturmayan mebzul miktardan da fazla izleyici sayısına sahip olmamıza çok üzülüyorum.

Ve dahi konser bitiminde sanatçılar sahnede selamlarken ve bis (yeniden çıkış) için alkış beklerken yemeği ateşte unutmuş ev hanımı hallerinde koştura koştura çıkışa yollananlara fena halde içerliyorum.

Unutmayalım ki gerçek sanatçılar bizden sadece emeklerine saygı ve alkış beklerler.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500