Advert
Böyle seçim mi olurmuş?

Böyle seçim mi olurmuş?

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan isim Emmanuel Macron oldu. Macron, oyların yüzde 65,1'ini alırken rakibi aşırı sağcı Marine Le Pen yüzde 34,9'da kaldı. 39 yaşındaki Macron, görevi devraldığında ülke tarihindeki en genç cumhurbaşkanı olacak.  
Seçimin ilk turunda merkez sağı, solu aşırı sağ aday Marine Le Pen ile birlikte yarış dışı bırakan Macron, aynı zamanda şimdiye kadar milletvekili veya belediye başkanlığı görevi yapmadan cumhurbaşkanı seçilen ilk kişi olarak ülke tarihine geçti.

Merkez siyaseti temsil eden Macron, Nisan 2016'da seçim kampanyasını başlatarak bağımsız aday oldu. O dönem yola çıkış amacını sadece sağcıları ve solcuları değil, "Fransa halkını birleştirmek" olarak açıklamıştı. Eski bir yatırım bankacısı olan Macron, önce Cumhurbaşkanı François Hollande'ın ekonomi danışmanlığını yürüttü, ardından 2014'te ekonomi bakanı oldu.

Bu seçimde Fransız halkı genç, dinamik, parti doktrinleri ile donatılmış bir sipariş başkan yerine kendinden birine ülkesini kavgasız gürültüsüz bir seçim sonunda teslim etti. Hiçbir taşkınlık, kavga, gürültü ve hile hurda tartışması yapılmadan seçim mi olurmuş?

Dönüp kendimize baktığımızda 2019 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi için kendi içinde yaygara koparan bir CHP ile, seçimleri sadece Recep Tayyip Erdoğan üzerinden yorumlayan AK Parti, ne yaptığını kendisi bile bilmeyen MHP, şimdiden kapışmaya başladı.

Ülkenin başında çözüm bekleyen onlarca sorun varken, sadece seçim odaklı siyaset yapma kabızlığından kimseye bir hayır gelmez.

Hele ki akametin yeryüzündeki en büyük profili olan yaş haddinin en üst kademesinden malulen emekli Deniz Baykal’ı ciddiye alıp üzerine laf etmek zaman israfından başka bir şey değildir.

Türkiye’de liderler ölümsüz ve alternatifsiz, seçmenler fikri sabit olarak düşünüldüğü sürece ne siyaseten ne de refah olarak bir arpa boyu yol alamayız.

Tek tesellim ise Süleyman Demirel’in meşhur “Siyasette yirmi dört saat çok uzun zamandır” sözüdür. Bu da seçime kadar yaklaşık 720 tane yirmi dört saat var demektir…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500