Advert
Futbolun bit pazarının tellalı Terim!

Futbolun bit pazarının tellalı Terim!

Bit pazarının asıl adının ‘Bat Pazarı’ olduğunu bilenler vardır ama bilmeyenler için tekrar edelim. Devletin ceberut olduğu dönemlerde vergi borçlarını ödeyemeyen mükelleflerin dükkanında bulunan mal ve demirbaşlar, yetmezse evindeki beyaz eşyalar, koltuk kanepeler, masa ve sandalyeler bir meydanda tellal çığırtkanlığı ile sözde açık artırmaya çıkarılır ve bat pazarı esnafı sudan ucuz fiyatlarla garip gurabanın malını kapatırdı.

Batan esnafın malları olduğu için o meydana ‘Bat Pazarı’, halk arasında da kullanılmış ve eski malların müzayedesi olduğu için ‘Bit Pazarı’ denirdi. Bursa’da bu satışlar Kayhan Çarşısı’nın altında bir alanda yapıldığı için hâlâ o isimle anılır.

Bit pazarının, Türk futbolu ile nasıl bir ilişkisi olduğunu Türk futbolu üzerine kafa yoranların bildiğini düşünüyorum.

Adına ‘süper’ dediğimiz ligimizde Afrika ve Avrupa’nın tezgâhta kalmış son kullanım tarihi bitmek üzere olan ürünlerine ilaveten, aslında özlerine haksızlık yaparak Almancı dediğimiz Avrupa’da doğup büyüyen gençler oynamaktadır.

‘Süper’ dediğimiz ligde iyi kaleciler, iyi stoperler, iyi on numaralar ve iyi santraforların istisnasız hepsi bunlardan oluşur. Bataklıkta yetişen güller misali 814.578 kilometrekare topraklarda kendi kendine yetişen birkaç oyuncu ile futbol oynanmaktadır.

Bu durum aynen Milli Takım’a yansıyarak devşirmelerle ve Almancılarla kurulan takım, Avrupa ve dünya kupalarında gruplardan ikinci ya da en iyi üçüncü olarak yer aldığında milli bayram ilan edilmektedir.

Terim, Süper Lig ve Milli Takım oyuncularının ülkemizde yetiştiren ve yetişenlerle uluslararası rekabette eksik ve yetersiz olduğunu düşünmüş olsa gerek, yabancı sınırlamasını kaldırıverdi. Bir anda ülke eski model dokuma tezgâhları gibi eskimiş futbolcularla doluverdi.

Ancak asıl tehlike alt liglerdedir ve Türk gençleri toplu olarak katledilmektedir. Türk futbolunun alt yapısı olarak düşünülen ligler bile Afrikalıların işgali altındadır. Yeteneksiz onlarca Afrikalı batmakta olan Türk futbolunun bit pazarından nemalanmaktadırlar. Bu çılgınlık öyle bir düzeye geldi ki halkı toplu sporlara özendirmek görevi olan belediye takımlarında bile Afrikalı sevdası tavan yapmıştır.

Bu dümenin başındaki adam Fatih Terim’dir ve bu dümenin çizdiği rota içine girenin kaybolduğu ‘Bermuda Şeytan Üçgeni’dir.

Bu tehlikeli rotadan kurtulmak için Türk futbolunun acilen operasyona ihtiyacı vardır ve Terim düzeninin değişmesi gerekmektedir.

Fatih Terim için Türkiye’de söylenen şehir masallarına değil, hasbelkader kısa dönem hocalığını yaptığı üst düzey takım olan Milan’ın yıldızlarının ya da GS’de oynayan dünyaca ünlü futbolcuların onun hakkında söylediklerine kulak verirseniz gerçeğe ulaşırsınız.

Dünyada taktiğin ve oyun karakteri olmayan ve gazla oynanan futbolun mucidi olan Terim bundan sonraki yaşamını Acun Medya’da sörvayvır yorumcusu olarak sürdürebilir ama bu koşullarda Türk futbolu bir adım ileriye gidemez.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500