Advert
Yeşil pasaport masalı

Yeşil pasaport masalı

İş adamlarına ihracatı destek için verilecek yeşil pasaport hakkı ile karar resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kanun şöyle diyor;

Son üç takvim yılı itibarıyla ihracatı; 1-10 milyon dolar arasında olan firmaların bir10-25 milyon dolar arasında olan firmaların iki,25-50 milyon dolar arasında olan firmaların üç, 50-100 milyon dolar arasında olan firmaların dört, 100 milyon üzeri olan firmaların beş yetkilisine hususi pasaport verilebilecek. Bu tutarlarda mal ihracatı yapan firmalar, resmi dış ticaret istatistikleri esas alınarak Ekonomi Bakanlığınca belirlenecektir.

İş adamları şöyle diyor;

Aslında iş adamları ikiye ayrılıyor. İhracat bağlantılı çalışanlardan SYK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selim Yedikardeş, biz alt limit 1 milyon dolarlık üretimi bir kaç sevkiyatta gönderiyoruz ama sıkıntı pasaport adetlerindedir. Bizim ihracat hedeflerimiz gerçekleştirdiğimiz rakamların kat be kat üzerindedir ve 2023 hedeflerine ulaşmak için dış pazarlama departmanımızda ciddi bir kadro oluşturduk. Yeşil Pasaport ihracatçı firmalar için bir gerekliliktir. Ayrıca Pazarlama elemanlarına sadece iş ve hizmet amaçlı dış seyahat için pasaport düzenlemesi yapılması düşünülmelidir dedi.

Diğer bir görüş de BİSİAD Başkanı Osman Akın’dan geldi. Akın, aranan kriterlerin maddi rakamlar üzerinden yapılmasını abesle iştigal olarak görüp, altyapısını kurmuş, dış dünyaya açılmaya ve yabancı teknoloji ve bilişim liglerinde oynamaya hazırlanan şirketlerin desteklenmesi gerektiğine vurgu yaparak hedeflenen 500 milyar dolar ihracatın, ARGE, bilişim ve yazılım firmaları desteklenmeden ham bir hayal olacağının altını çizdi.

BTSO şöyle diyor;

İçeriğinin farkında bile olmadıkları için, büyüklerimiz ne yaparsa doğrusunu yapar diyerek bu yasa üzerine üyelerinin eleştirilerini yok sayıp tek kelam etmeden İş Adamlarımız yeşil pasaporta kavuştu diye adaklar adıyorlar.

Ben kulunuz ne diyor?

Kimse alınmasın ama bu yaşa kadar ne iş yaparsa yapsın 657’lilere tanınan Yeşil Pasaport imtiyazına akıl erdirememişken, yüzlerce işçi çalıştıran iş adamlarına, yeni nesil sektör temsilcilerine bu hakkı gıdım gıdım vermenin manasızlığı üzerine tez yazılır diyorum.

Ekonominin orta çağından, döviz taşımanın suç olduğu,ihracatın kuru üzüm, kuru incir ve fındıktan ibaret sayan anlayışın taş devrinden kalan bu yasanın değişmesi gerektiğine inanıyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500