Advert
6. Bilim Şenliği THY ile uçuyor

6. Bilim Şenliği THY ile uçuyor

Altı yıl önce AKKM’deki mütevazı odasında adı üzerine ve yarışmacı mı yoksa katılımcı mı olması konusunda saatlerce tartıştığımız Bilim Şenliği altı yaşına bastı. O günün tanıklarından birisi de şimdi Uludağ Üniversitesi Rektörü olan Prof. Dr. Yusuf Ulcay hocamdır. Biz AKKM’yi nasıl dolduracağız diye düşünürken, Rıfat Bakan AKKM bize küçük gelir dediğinde şaşırmıştım.

Birkaç yıl sonra dünyanın sayılı merkezlerinden olan BTM ete kemiğe bürünüp yükseldiğinde ne olması gerektiğini o zaman anladım. Vizyon böyle bir şey demek ki!

AKKM bahçesinde düzenlenen ama çoğunlukla yağmurun azizliğine uğrayan şenliği bu sene TÜYAP salonlarında yapılmasını çok doğru buluyorum.

Dünyaya sponsor olan THY’nin ise artık isim sponsoru olmasını kutluyorum.

Bütün sponsorlara da teşekkür ederken, kendi tartışılan dünyasının pencerelerini açamamış, camlarını temizleyememiş ve dünyaya açılan bu güzel etkinliğe sağır, dilsiz ve kör bakan TÜBİTAK’ı kendi haline bırakıyorum.

Bugün şenlik başlıyor. Geçen yıl 230 bin kişinin gezdiği, 72 bin kişinin atölye çalışması yaptığı şenlik bu kez noter huzurunda belgeli olarak rekorlar kitabına girmek için hazırlık yapıyor.

Çin, Fransa, Hollanda, Moldova, İngiltere, Kanada, İtalya ve Polonya’nın katılacağı şenlik yağmur korkusundan uzak eminim çok güzel geçecektir.

5 farklı kategoride proje çalışması, atölye çalışmaları, bilim gösterileri, simülatörler, bilimsel konferanslar, robot şenliği, insansız hava uçuşları ve drone gösterilerinin yapılacağı etkinlikte enerji verimliliği konusunda da dört gün boyunca bilgilendirme yapılacak.

‘Başımıza icat çıkarın’ bölümde ise genç fidanlara destekleyici ve özendirici ödüller verilecek.

4-5-6-7 Mayıs günlerinden birini çocuklarınıza, öğrencilerinize, torunlarınıza ve en önemlisi kendinize ayırıp bu şenliği gezin ki dünyadan haberiniz olsun…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500