Advert
Referandum sonrası Ak Parti’yi neler bekliyor…

Referandum sonrası Ak Parti’yi neler bekliyor…

Referandum sonuçlarının açıklanmasından önce YSK marifeti ile her türlü spekülasyona açık yapılan damgasız oy pusulalarının geçerli sayılacağına dair kanuna aykırı açıklaması ardından Anadolu Ajansının yoruma açık bilgi aktarımı bir anlamda sonucun belli olduğu algısını yarattı.

Referandum yüzde 48.59 tarafından oy kullanma, sayım, döküm ve sandık güvenliği konusunda bol bol tartışılıp ve eleştirilirken, yüzde 51.41 tarafından da muhalefete karşı bir zafer olarak açıklandı.

Peki! Durum gerçekten böyle mi?

Olayın sıcaklığı geçtikten sonra yapılan aklı başında yapılan değerlendirmeler aslında sonuçların ne bir hezimet ne de bir zafer olmadığı şeklindeydi.

Gerçekten de referandum yarışının adil olmaması, oyların dağılımı, kaybedilen kaleleri, YSK’nın tartışılan uygulamaları, başta TRT olmak üzere basının büyük kısmının iktidarın yanında olmasına rağmen Ak Parti’den özellikle büyük şehirlerde beklenen performans gerçekleşmemiştir.

Kalbi her zaman sağda olan Bursa özelinde bile ‘evet’in yüzde 53.21, ‘hayır’ın yüzde 46.79 olması Ak Parti açısından değerlendirilmesi ve çözülmesi gereken bir sorundur.

Televizyonlarda bağırıp çağıran, ayar vermeye kalkan ‘küçük’ve çapsız adamlar, gazetelerde boy gösteren yazar kılıklı iş takipçileri kontur komisyoncularının‘evet’ i desteklemek yerine ülkenin kimlik ayarları ile oynayarak aslında Ak Parti’ye zarar verdikleri ve partinin sermayesinden yedikleri kesinleşmiştir.

Saldırgan dil ve üslup kullananların sürece verdikleri zararın ve devir değiştiği zaman bu tiplerin en hızlı istikamet değiştirecek rüzgâr gülleri ve brütüsler olduğunun farkına varanların başında Cumhurbaşkanının geleceğine inanıyorum.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu tehlikeyi sezdiği için, basına harcanan paraların geri dönüşünün olmadığını anladığı için kendini yıpratma pahasına sahaya inmiş ve sonucu belirlemiştir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500