Advert
1 Mayıs ve anayasa…

1 Mayıs ve anayasa…

Anayasalar toplumu geleceğe götüren yol haritalarıdır.  Bu anlamda iktidarların niyetlerini ve hedeflerini zaman içinde oturtmak istedikleri sistemin nirengi noktalarıdır.

1982 yılında halkoyuna sunulan ‘Darbe Anayasası’ o günün koşullarına göre yüzde 98 katılım ve yüzde 91.37 evet ile yürürlüğe girmiştir. Yani halkoyunda demokrasi değil faşist yöntemler galip gelmiştir.

Aynı Anayasaya göre yapılan seçimlerde ise faşistlerin desteklediği horozlu parti yüzde 23.26 almıştır ama atı çalan Üsküdar’ı geçtiğinden temel hak ve özgürlüklerin başında gelen örgütlenme ve çalışma hayatını düzenleyen sendikalar tırpanlanarak emeğin sömürülme dönemi yeniden başlamıştır.

O Anayasayı çatan kişi olan Orhan Aldı kaçtı ise akademik kimliğin insanlık tarihine not düşmek veya satır işgal etmek adına yetmediği tezini ispat ederek gereksizler sınıfında yerini alarak unutulmuştur.

Aslında 1982 Anayasasına evet diyen büyük çoğunluğun büyük çoğunluğu emekçilerdir ve fakir ülkemin nüfusu onlardan ibaret olmasına rağmen doğruyu görememişlerdir.

Bugün onların çocukları sosyal haklardan yoksun, itilen, kakılan, taşeron işçisi olarak çalışıyorlarsa vebali o gün evet diyenlerin kendilerine aittir.

Bugün 1 Mayıs işçinin ve emekçinin bayramıdır. 1 Mayıslar 61 Anayasasından aldığı güçle gelişen ve karar vericilere ayar verebilen sendikalarında aslında kendilerini test etme günü de olmalıdır.

Güçlerini tarih boyunca var olması gereken işçi işveren çelişkisinin tarafı olmaktan öte şeylerde yorarak, mensuplarını 82 faşist anayasasına evet demek durumunda bırakmışlardır.

İktidarlar 1 Mayıs’ı sulandırıp bahar bayramı kıvamında kutlanmasını isterken, işçiler duruşlarını test etmeyerek giderek kan ve güç kaybı yaşayarak iktidarlara değnekçilik yapan sapsarı sendikaların temelini atanlara taş taşımışlardır.

Bugün 1 Mayıs emek ile sermayenin barış içinde ama karşılıklı hak ve hukuk yemeden, orta çağ dönemine gitmeden üretim istihdam yaratma günü olarak idrak edilerek kutlanmasını diliyorum.

Üretim olmazsa yokluk vardır ve yoklukta acı ve gözyaşından başka paylaşılacak hiç bir şey yoktur.

Bugün 1 Mayıs kutlu olsun!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500