Advert
Bursa artık kimsesiz şehir olmasın!

Bursa artık kimsesiz şehir olmasın!

Öncelikle ‘Develer diyarı Bursa’başlıklı köşe yazım için Bursa sevdalısı okurlarımdan destek ve teşekkür telefonları aldım. Yazımı başta Bursa’da 25 bin aktif üyesi bulunan ‘Bursam’ ve ‘Atatürk Caddesi’ platformu ile birlikte sosyal medyada paylaşan duyarlı okurlarıma teşekkür ediyorum.

Beni çok mutlu eden ama aynı zamanda da büyük bir endişeye düşüren konuya duyarlı bir telefonu da Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden aldım. Yazıma Bursa adına teşekkür edilirken, bu gibi organizasyonların düzenleyenin, izin ve kiraya verenin BŞB olmadığının altı çizildi ve konuyu bu noktada BŞB üzerinden eleştirmenin çok doğru olmadığı söylendi.

Bizler yerelde icranın büyük patronunun BŞB ve ilçelerde de belediyelerinin olduğunu düşünerek, olan biten konusunda faturayı onlara kesiyoruz, ama FSM kurulan son ‘Develi Panayır’ın kira kontratını elime alınca en azından bu organizasyonda BŞB’nin bir dahli olmadığını öğrendim.

İşte o kontratı okuyunca hep vurguladığım ‘bazen de abartıyor muyum’ diye düşündüğüm kimsesiz şehir Bursa adına endişelerim tavan yaptı.

Bursa İli Nilüfer İlçesi Fethiye Mahallesi 1887 ada 3 parseldeki 37,645.49 m2 arsa…

Yani bizim hastane alanı dediğimiz arsada,

Yani Bursa’nın en değerli bulvarı dediğimiz cadde üzerinde,

Yani Türkiye’nin en önemli on bulvarından biri ilan edilen FSM’de…

Kurulan develi panayırına yeri Bursa Defterdarlığı kiraya vermiş ve karşılığında 17 gün için toplam 56. 500.- TL tahsil etmiş ve kasasına koymuş ve bunun karşılığında Bursa’ya kıymıştır. 

Kiralanan yerin kullanım amacı yerinde ne yazıyor biliyor musunuz?

Bir kamu alanı ‘Panel ve etkinlik yapmak’amacıyla kiraya veriliyor karşılığında 56.500 TL alınıyorsa orada paneli uzmanlar değil develer düzenler. Bu işi kotarıp bir organizasyon firmasına devreden çantacıların kurbanı olmayın.

Sayın Valimiz İzzettin Küçük’ün vizyonunu yakından biliyorum ve görev süresi içinde Bursa’ya değer katacağına inanıyorum.

Geçmişten böyle gelen uygulamaların bundan sonra böyle gitmemesi için gerekeni yapmasını diliyorum.

Yoksa Bursa 3 milyon nüfus ve 18 vekili ile kimsesiz şehir olmaya devam edecektir.

Gelelim işin ince ayarlarına…

Defterdar imzası ile kiralanan bir ‘panel ve etkinlik’ organizasyonunda satılan mal ve hizmetlerin mali denetlemesini kim yapıyor? Kümesteki esnafın fatura ve fişleri didik didik edilirken bunlar vergi memurları tarafından kontrol ediliyor mu?

Sağlık İl Müdürlükleri özellikle gıda konusunda haklı olarak kasabı, sütçüyü, sakatatçıyı, market bilumum esnafı ürün koruma ısısı, hijyen ve ambalaj kontrollerinde denetlerken, burada açıkta pişirilen etler, +25 derecede muhafaza edilen ambalajsız et ve süt ürünlerini denetlemiyor mu?

BŞB çevreyi kontrolsüz hayvan ahırı yapan, çöp üreten bu tip yerlere zabıt tutuyor mu?

BESOB başta olmak üzere esnaf dernekleri üyelerinin feryadını duymayacak kadar duyma özürlüler mi?

Son olarak Bursa halkı buralardan alışveriş yaparak bu olumsuzlukları desteklemeye devam edecek mi?

Bursa Defterdarı Mehmet Yazar’ın bundan böyle kontratlara imza atarken para düşünen hazine vekili olarak değil, Bursa değerlerine sahip çıkan bir bürokrat olarak düşünmesini istiyorum.

Ve İzzettin Küçük valimin Bursa’yı kimsesizlikten kurtarmak için atacağı bütün adımların izinde olacağımın sözünü veriyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500