Advert
Dönüşelim ama içimiz dışımız bir olsun!

Dönüşelim ama içimiz dışımız bir olsun!

Özellikle Nilüfer’de bir kentsel dönüşüm rüzgârı esiyor. Çarşıda, pazarda, otobüste, trende karşılaşan iki Nilüfer sakininin sohbeti ‘sizin site kentsel dönüşüme girdi mi’ sorusu ile başlıyor. Bir bakıma oluşacak rantın da katkısı ile ilçede de yoğun bir bina yenileme faaliyeti sürdürülüyor.

Özlüce’ye bakıldığında yaşlı, Osmangazi’ye bakıldığında genç, deprem yönetmeliğine bakıldığında sıkıntılı olan binalar yerlerini kısa zamanda yenilerine terk ediyor.

Yeni uydu kentler ve imar alanları planlanmadığı için mal sahipleri üste para ödemeden, yüklenici de haklı olarak para kazanmak amaçlı inşaata girince emsal değerlerde artış oluyor. Ya fazladan kat verilip dikey yapılanma oluyor ya da inşaat alanı artırılıyor. İki ihtimalde de bölgenin nüfusu artıyor.

Elbette yeni ve güvenli binalarda oturmak herkesin hakkıdır. Daha ferah ve şık evlerin havası da fiyatı da güzel olur ama sosyal yaşam evlerden ibaret değildir. Evlerimizin içini güzelleştirirken, dışımızı cehenneme çevirirsek iç güzellik mutluluk için asla yetmez.

Hep aynı örneği vermekten baydım ama Bursa olarak yaşadığımız acı gerçek olduğu için tekrarlamakta yarar görüyorum. Doğanbey evlerinin içi çok güzel yapıldı. Depreme karşı güvenli yapıldı. Sosyal donatı alanlarının güzelliği destan gibi yazıldı çizildi ama çevreyi ve kent dokusunu zehirlediği için kentsel yaşam hayallerinin mezar taşı olarak yükseliyor.

O nedenle kentin imarı, sosyal yaşam güvenliği, geleceği ile görevli ve sorumlu olan belediyelerin merkezi siyasetin çukuruna düşmeden birbirlerine destek olarak Bursa için çalışmaları gerekmektedir.

Kenti kreatörler yerine bahçıvanlara teslim ederseniz, bodur bitki cenneti, fayanstan çakma şelaleler, naylon çimler ile yaşanmaz bir kent yaratırsınız. Dünyada herkes bir işten anlarken, bizde herkes her işten anladığı için şehirlerimizi kaybediyoruz.

Biz eski Bursa’yı istiyoruz. Madem kentsel dönüşüm var, o halde bizi eski Bursa’ya dönüştürün. Bizi petrol artığı kanserojen çakma çimlere mahkum etmeyin. Bizim cadde ve sokaklarımızda totemler değil, ağaçlar yükselsin.

Bunları gerçekleştirmek çok zor değildir, yeter ki Bursa sevdası konusunda içiniz dışınız bir olsun!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500