Advert
Develer diyarı Bursa!

Develer diyarı Bursa!

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yaptığı bütün konuşmalarının başlangıç repliği ‘Osmanlı’nın, tarihin, sanayinin, tarımın, turizmin başkenti, marka şehir Bursa’ ile başladığını bilmeyen yoktur. Varsa Başkanı dinlemeyenlerdir ve onlarda şimdi öğrenmiş oldular.

BTSO Başkanı İbrahim Burkay göreve geldiklerinde verdikleri sözler, ticari safariler ile Bursa’yı uçuracaklarını söyleyerek ‘Bursa büyürse Türkiye büyür’ gibi iddialı mottoyu sürekli tekrarlamasına rağmen reel sanayi kan kaybettiği için uçmak bir yana sektörler ayakta durmakta güçlük çekmektedir. Totalde yüksek görünen ihracat payından yabancı vitesli otomotivi düştüğümüzde nerelerde tırmaladığımızı görürüz.

BESOB Başkanı Arif Tak’a göre esnafa her yer cennettir. Bursa’da yavaş yavaş esnaf kalmadığı için doğal olarak esnafın hiçbir sorunu yoktur.

Bursa Halkını anlamak için zekâ falan yetmez. Kendine özgü tarzımız ve tavrımız vardır. Bir markette alışveriş yaparken özellikle şarküteri ürünlerini, son kullanma tarihlerini, dolapların ısı derecelerini didik didik ederiz ama hemşeri derneklerinin sözde kültür alışverişi günlerinde + 30 C de ve açıkta satılan et ve süt ürünlerini alıp evimize gideriz. Karnımız acıktığında ise açıkta satılan egzoz gazı soslu kebapları, cağ dönerleri, tatlıları çoluk çocuk afiyetle yeriz.

Bu Hemşeri Dernekleri olmasa var ya! Bursa yiyecek içecek bakımından kıtlıktan, açlıktan kırılırken öte yandan giyim kuşam da olmayacağından hepimiz don gömlek gezeriz.

Allah onlardan razı olsun ki her ay biri bitmeden öbürü başlayan üç beş Hemşeri Derneği panayırı kuruluyor da açlıktan, açıkta kalmaktan kurtuluyoruz.

Dediğim gibi Bursa’da yiyecek içecek dükkanları yok, kimse kira ödemiyor, eleman çalıştırmıyor, vergisi algısı yok. Hal böyle olunca mahrumiyet bölgesine panayır açan dernekler sırf Bursa’ya hizmet etmek için çile çekerken, vergisiz algısız alışverişlerle kayıt dışı paraları deve edip gidiyorlar.

Bizim çocukluğumuzda bile Bursa’da panayır kurulmazdı. Birkaç numara küçük geldiği için sadece ilçelerde kurulurdu. Son yıllarda Hemşeri Günleri görünümlü panayırlar ilçelere fark atıyorlar.

Hani bizim FSM var ya! Hani Ankara’da Kızılay, Tunalı Hilmi ile İstanbul’da İstiklal ya da Bağdat caddesi ile kıyasladığımız…

İşte o ünlü FSM’ deki ünlü meydanda panayır kurmuşlar. İçinde egzoz gazı ve ağır metal soslu her türlü yiyecekleri satın alıp afiyetle yerken öte yandan Pierre Cardin’i modacı olduğuna pişman edecek kendi etiketini taşıyan tel maşa giysileri bulabilirsiniz. Sonunda paralar destelenip deve kervanıyla yoluna gidiyor.

Şöyle bir tur attığınızda ise HD konaklayan ama size ‘Bizim burada ne işimiz var lan’gibi bakan develerle hatıra fotoğrafı çektirebilirsiniz.

Kimseyi suçlamıyorum! Bütün kabahat bizde oralara giderek, gayri sıhhi ürünlerle alışveriş yaparak kendi ayağımıza sıktığımız için, Altepe, Burkay ya da Tak’ın yükseklerden uçması, desteksiz atmasını kafamıza takmıyoruz ve canımız acımıyor.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500