Advert
Söz konusu vatan ise…

Söz konusu vatan ise…

Referandumun ardından YSK’nın anlaşılmaz kararları gündeme oturup tartışılırken, Tunceli’den acı bir haber geldi. On iki vatan evladımızı kaybettik. Bu ‘kazanın’ kamuoyunda yeterince tepki uyandırmamasını üzülerek gözlemledim.

Tunceli'de, polise ait Sikorsky tipi helikopter düştü. Ters dönmüş ve kara saplanmış olarak halde ulaşılan enkazda helikopterde bulunan yedi polis, bir hakîm, bir asker ve üç personel toplam on iki kişi şehit oldu. Valilik, helikopterin hava şartları nedeniyle düştüğünün değerlendirildiğini duyurdu. Olayla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 'Helikopterin düşmesinde herhangi bir dış etken söz konusu değil'dedi.

Bu açıklamaya göre ve kaza haberinden sonra hava koşulları ve özellikle sis nedeniyle havadan arama kurtarma yapılamaması aslında elim kazanın büyük bir ihmalden kaynaklandığının en önemli kanıtıdır.

Sikorsky helikopterleri dünyanın en ünlü helikopterlerinden ve 1978 yılından itibaren dünyada birçok ülkede kullanıldı ve hala da aktif olarak kullanılmaktadır ve üst düzey komutanların birliklere intikalinde kullanılan güvenli araçlardır.

Sikorsky ülkemizde de ‘Kara Şahin’ olarak adını sık sık duymuş olduğumuz bir helikopterdir. Bu helikopterler her ne kadar personel taşıma amaçlı bir helikopter olarak bilinse de hem personel taşıyıcısı hem de bir saldırı helikopteridir. 

Elbette ki şehitlerimize Allah rahmetini esirgemeyecektir ama 12 haneye ateş düşüren ihmal araştırılmalı ve sorumlulardan hesap sorulmalıdır. Bu yapılmazsa Avrupa’da istisna olan kazalar bizde olağan sayılmaya devam edecektir.

Havanın uçuşa kapalı olmasını göremeyenler, sınırlarımızdan gelebilecek tehlikeyi nasıl görüp önlem alacaklardır?

Söz konusu vatan olunca savaşçının fıtratında canını esirgememek vardır ancak can pazardan alınmadığından ve Allah’ın bize emaneti olduğundan azizdir. Onu korumak görevimizdir. Basiretsizlik, liyakat eksikliği ve görev ihmali yüzünden cana kıymaya vesile olmak kaza değil cinayettir.

FETÖ eliyle TSK kadrolarında yapılan tahribatın bedelini çok mu ağır ödüyoruz diye düşünüyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500