Advert
GÜVENİLİR MUHAMMED (S.A.V)
Hilmi Şanlı

GÜVENİLİR MUHAMMED (S.A.V)

Her yıl olduğu gibi, Hz. Peygamberimizi anma ve anlamaya yönelik idrak edilen “Kutlu Doğum Haftası” nın içinde bulunuyoruz. Şehrimizde İl ve İlçe Müftülüklerimiz hafta boyunca vatandaşlarımıza yönelik çeşitli etkinliklerle bu haftayı en güzel ve verimli bir şekilde idrak ediyorlar. Diyanet İşleri Başkanlığı her yıl Hz. Peygamberimiz (s.a.v) ile ilgili bir tema belirleyerek, hafta boyunca belirlenen tema üzerinde çeşitli etkinliklerde bulunuyorlardır. Bu yıl da “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” teması işlenmektedir. Bursa il Müftüsü Sayın İzani TURAN bey’in idaresinde, Bursa’mız da da bu hafta dolu dolu programlarla kutlanmaktadır.

 Hz. Muhammed (SAV), kendi kişisel kimliği ve hayatında güven insanı olduğu gibi Medîne İslam toplumunu da güven temelinde kurmuştur. Arkadaşları  da güvenilir insan ve toplum olma konusunda O’nu model almışlardır.

"Güzel ahlâkın en önemli özelliklerinden olan güvenirlik¸ aynı zamanda peygamberlerin genel niteliklerindendir. Nitekim Kur'an-ı Kerim¸ onların bu sıfatlarına birçok ayette işaret etmektedir."

İslâm¸ insanı insan-ı kâmil mertebesine çıkartmak için gönderilmiş bir dindir. Bu gayeye ulaşmak için birtakım ahlâkî prensipler vaz etmiştir. Bu prensipler evrensel prensiplerdir. Her devirde insanların muhtaç oldukları ilkelerden meydana gelmektedir ki günümüz insanının da bu evrensel ahlâkî prensiplere uyması gerekir.

İslam’ın o evrensel ahlâkî prensiplerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz: Doğruluk¸ dürüstlük¸ güvenilirlik¸ ahde vefa¸ nezaket¸ adalet¸ hoşgörü ve cömertlik gibi. Burada bu evrensel ahlâkî prensiplerden güvenilirliğin önemi üzerinde durmak istiyorum.

Güvenilir Olmak

Güven¸ "korku¸ çekinme ve kuşku duymadan inanma ve bağlanma duygusu¸ itimat" gibi anlamlara gelmektedir. Güvenilirlik ise¸ "güvenilir olma durumunu" ifade etmektedir.

Güzel ahlâkın en önemli özelliklerinden olan güvenirlik¸ aynı zamanda peygamberlerin genel niteliklerindendir.

Yüce Allah'ın doksan dokuz isimi vardır. O isimlerden biri de mü'mindir. "Mü'min"¸ Yüce Allah'ın isimlerinden biri olduğu gibi¸ aynı zamanda O'na inanan insanların da en önemli isimlerindendir. Allah'a niçin mü'min denir. Çünkü O¸ güven kaynağıdır. Bize güveni veren de O'dur. Peygamberleri güvenli kılan ve onları güven sıfatıyla muttasıf eden de O'dur. Öyle ise¸ emniyet¸ güven¸ emanet ve iman bizi peygamberlere¸ peygamberleri de Allah'a bağlar. Nitekim topyekûn bu bağlılık bizi¸ Hâlık-mahlûk münasebetine götürür. Bütün bu manalar¸ emanet kelimesinin iştikakında mevcut olan manalardır ve zaten konunun bir önemli yönü de bu münasebeti kavramaktır.

Peygamberlerde bulunması gerekli beş nitelikten birisinin de emanet olması¸ emanetin mana ve önemini ifade etmektedir. Bu sıfat¸ peygamberlerin her yönü ile güvenilir olduklarını ifade eder. Esasen insanların güvenmediği bir kimsenin peygamber olarak görevlendirilmesi düşünülemez. Çünkü peygamber¸ Allah ile kulları arasında elçidir. Böyle bir kimse güvenilir olmazsa insanlar ona inanır ve söylediklerini dinler mi?

İşte bütün peygamberlerin en önemli sıfatı emanet olduğu gibi¸ Hz. Muhammed (s.a.v.)'in de en önemli sıfatı emanettir. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.v.)'in ümmetine örnek olduğu hususlardan biri de¸ onun güvenirlik vasfıdır.

                İdrak etmekte olduğumuz Kutlu Doğum Haftasının İslam âlemine hayırlar getirmesini diliyorum. Haftanız Mübarek olsun.

NOT: Tunceli’de Helikopter kazasında hayatlarını kaybeden aziz şehitlerimize Yüce Allah’tan Rahmet, yakınlarına ve yüce Türk Milletine başsağlığı diliyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500