Advert
Necati Şahin’in başkalaşım öyküsü..!

Necati Şahin’in başkalaşım öyküsü..!

Benim ilk tanıdığım İMO Başkanı Necati Şahin hiç abartmadan söylüyorum ki; Bursa sevdalısı, proje üreten, Bursa’nın geleceğine kafa yoran, eleştirilerinin sağlam bir tabanı olan, analitik düşünen, insana dokunan, sıcakkanlı, dünyaya muhafazakâr anlayışla sağdan bakan bir sağlam bir kişiliktir.

İMO Başkanlığı döneminde Bursa’ya yapılan Stadyum, T1 Tramvay hattı, Uludağ yolu, Kent içi trafik, kentsel dönüşüm gibi tartışmaya ve ranta açık bütün konulara İMO görüşü olarak Bursa halkı adına muhalefet şerhi koymuş T1 in Altıparmak bayırında bayılacağı iddiası dışında hepsinde haklı çıkmıştır.

  Siyaset üstü duruşu ile hem kendisine hem de kurumuna saygınlık kazandırmış ama sonradan öğrendiğime göre dededen gelen genetik kodlarında bulunan siyasete sıcak baktığının ipuçlarına zaman zaman tanık oluyorduk.

Rivayet o dur ki; 2014 yerel seçimlerinde dünya görüşüne uyan Ak Parti saflarından Belediye Başkanı adayı olma düşüncesi Recep Altepe’nin reis ile askerde tertip olması avantajı ile ortadan kalkınca, kendine özgü bir adam olan Necati Şahin CHP’nin teklifine olumlu bakarak kantara çıkarak ağırlığını tartmak istemiştir.

Necati Şahin ile her döneminde ve günün her saatinde bir alo kadar yakın sıcak temas içinde oldum. Onun CHP’ye dönüşme sürecinde kabuğundan çıkarken çektiği sancıların tanığıyım. Babasının önüne koyduğu barajı, sonradan rahmetli olan annesinin gayreti ile ortadan kaldırdığını biliyorum.

Bursa’nın o dönemki yapısına, siyasi kimliğine bakıldığı zaman CHP’den BŞB Başkanı çıkarmanın, Ak Parti’den Nilüfer’e başkan seçmekten daha zor olacağını bilecek kadar realist olan Necati Şahin eliyle koluyla değil bedeni ile kaybedeceğini bildiği ama kazanma umudunu yitirmediği mücadeleye girdi. Sonuçta partisinin oylarını artırdı ama bu artış beklendiği gibi kazanmaya yetmemişti.

Seçimin ardından yaptığımız sohbetlerde Allah’ı var ki partisinde sıkıntı yaratacak tek bir kelime kullanmadı.

Ardından 2016 Haziran ve Kasım seçimlerinde milletvekili adayı oldu ama CHP’de baş gösteren marjinallik hareketine rağmen yapılan önseçimlerde listeye seçilemeyecek sırada girebilmesine rağmen canla başla çalıştığına tanık oldum.

Ben Necati Şahin’i her zaman Bursa adına projeler üreten siyaset üstü fikir önderi bir kişilik olarak değerlendirdim. Kendisine olan sıcak muhabbetimde ondan kaynaklanırdı.

Uzun süreden beri sesi çıkmayan karşılaştığımız mekanlarda karşılıklı dünya hali üzerine hal hatır sorduğumuz Necati Şahin, referandum öncesi CHP üyesi olarak evet oyu vereceğini açıklayınca bir çok kişi şaşırdı, ben şaşırmadım. Analitik düşünmeyi meslek edinen bir kişinin bu hamleyi tesadüfen ya da refleks olarak yapması düşünülemezdi. Sevinenler oldu. Kızanlar oldu. İhanet etti diyenler oldu. Lodos Haber ise ‘Fabrika ayarlarına geri döndü’ diyerek noktayı koydu.

Bu hamlesini açıkladığı basın toplantısı büyük ilgi gördü. Necati Şahin’i iyi tanıyan insanlar olarak hepimizin aklındaki soru evet vereceğini neden referandumdan iki gün önce açıkladığını nasıl izah edeceği oldu.

Bu soruya basın metninden okuduğu yanıt ile sohbette söyledikleri benim kafamda örtüşmedi. CHP’den ayrıldıktan sonra ortaya koyduğu nedenler zaten hayır dediğinde ihracını gerektiren anlayışın partide hakim olması ile aynıydı. Sonucu bilerek yaptığı oy ihsası sondan başa doğru okunduğunda CHP defterinin kapanmasının zemininikendisinin hazırladığını gösteriyordu.

Buradaki ustaca manevra siyasete devam ama tercih yapmak için erken mesajı içeriyordu. Bunu referandum sonuçlarını değerlendirirken araya sıkıştırdığı seçmen uyarısı ve yeni oluşumlar sözleri ile belleğimize yazdı.

Bir tahmin yaparsak MHP‘nin ciddi anlamda boşalttığı merkez sağda bir oluşum içinde Necati Şahin’i etkili ve yetkili olarak görmek kimseyi şaşırtmasın diyorum.

Yine de oyun kişiye özel olduğunu düşünerek eşime çocuğuma ne sormadığım ve de kendi tercihimi söylemediğim için oy açıklamanın etik olmadığını düşünmeye devam ediyorum.

Ama onun adı Necati Şahin’dir ve bir bildiği vardır diyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500