Advert
Günlük ne kadar uyumalıyım?
Salih Kaba

Günlük ne kadar uyumalıyım?

Günlük hayatınıza ve yaşınıza göre değişmekle birlikte ortalama günlük 7 saatlik bir uykudan daha azı yeterli olmayacaktır. Bazı günler için bu sürelerin altına düşmek çok fazla sorun teşkil etmese de sürekli az uyumak, verdiğiniz emeğin boşa gitmesine ve halsiz olmanıza neden olabilir.

UYKU ÖNCESİ PROTEİN

Sabahleyin güneş doğmadan uyanmış olmanın faydaları üzerine yapılmış onlarca araştırma söz konusu. Ve 7 saatlik bir uyku uyumamız gerektiği de düşünülürse saat 23.00 gibi yatağa geçmiş olmamız gerektiği gerçeği ortaya çıkıyor. Uyku esnasında melatonin salgısının en yoğun olduğu zamanların ise gece saat 02.00 civarlarında ve tamamen karanlık ortamlar olduğu düşünülürse, çok geç olmadan yatmanın faydaları tartışılamaz. Gün içerisinde daha dinç olmak için de imkanı olanlar yarım saat ya da en fazla 1 saatlik bir öğlen uykusuna yatabilirler.

ÖNEMLİ BİR DETAY

Uyku öncesi protein alımına gelecek olursak; bu konuda yapılan birçok araştırmaya göre yatmadan önce protein alan sporcularda protein sentezinin daha fazla olduğu ve kasların onarımının daha hızlı olduğu yönünde sonuçlar var. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken önemli bir detay ise protein alırken yağ ya da karbonhidrat almamaya özen göstermek. Bunun için bu konuda yapılacak en doğru tercihse casein olacaktır.

ÇİLEK HAKKINDA BİLİNMEYENLER

*Çilek aslında gül familyasının bir üyesidir.

*Dünyada çekirdeklerinin meyvenin içinde değil de dışında bulunduğu tek meyvedir.

*Çilek dünyadaki en popüler meyveler listesinde birinci sırayı alır.

*Parlak ve kırmızı rengi insan gözüne oldukça çekici gelmektedir.

*Çileğin 600’den fazla çeşidi bulunmaktadır.

*Çilek tür olarak üretimi yapılan ve doğada vahşi halde bulunan olmak üzere ikiye ayrılır.

*Doğada bulunan çilekler boyut olarak daha küçük ve tat bakımından da daha yoğundur.

Çileğin faydaları

Antioksidan özelliği… Çileğin parlak kırmızı renkli oluşu içerdiği antioksidan maddelerle alakalıdır. Antioksidanlar kandaki zararlı toksin maddelerle savaşmada vücudun önemli bir yardımcısıdır. Yapılan araştırmalar çileğin anti-aging yani yaşlanma karşıtı özelliği olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ayrıca çilek yaşlanmaya bağlı zihinsel sorunların ve geriliklerin de azalmasına yardımcı olur. Çilekte bulunan besin maddeleri beyin gelişimini destekler.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500