Advert
BALKANTÜRKSİAD’da ‘Berat’dönemi

BALKANTÜRKSİAD’da ‘Berat’dönemi

Hemşeri Dernekleri, bu kentte doyan insanların, doğdukları, geldikleri yörenin geleneklerini, yerel kültürünü yaşatmak, tanıtmak ve ülke için bütün olmanın şartlarına hizmet etmek için kurulurlar.

Sanayici ve İş Adamları dernekleri ise temsil ettikleri sektörün paydaşlarını bir çatı altında toplamak, onların üretime katkı koyacak talep ve beklentilerini hem yerel, hem de genel yönetimlere ileterek çözüm aramak için kurulurlar. Öte yandan da illerinde gerçekleşen sosyal sorumluluk projelerine destek verirler.

Bursa’mızın iş ve sosyal aleminde nicelik ve nitelik olarak önemli bir yer tutan, kentin gelişmesine büyük katkıları olan evladı fatihanların, akıncı torunlarının kurdukları derneklere fıtratımızdan olsa gerek, pozitif bir ayrımcılıkla bakarım.

Onlarda barışçıl anlayış, gerçek milliyetçilik, ülkesi için üretim ve katmak değer yaratma ruhu vardır.

Ve fotoğrafın bütününe bakıldığı zaman STK’ların varoluş gayeleri, üyelerinin haklarını ve hukukunu korumak için yerel ve genel yönetimlere taleplerini ileten demokrasinin olmazsa olmazı olan baskı grupları olmalarıdır.

BALKANTÜRKSİYAD içlerinde tarihsel emanetleri taşıyan akıncı atalarının geldikleri toprakları unutmayan, hala orada yaşayan soydaşları ile tarihsel, kültürel ve ekonomik anlamda bağ kuran, Bursa’nın iş ve sosyal yaşamına destek veren, ülke ekonomisine katkı koyan saygın iş adamlarının kurduğu bir dernektir.

Hal böyle iken STK’ların çalışma ve hedefleri belli olsa da süreci seçilen Başkan ve Yönetim Kurulunun vizyonu belirler. Onların gelirken, çalışırken ve giderken gösterdikleri basiret derneğin kuruluş amacını değil, kendi hizmet sürelerini tartışma konusu yapar.

BALKANTÜRKSİAD’da yapılan kongre sırasında sıkıntı yaşanmış ama seçim sonunda yenilenen yönetim kendi vizyonunu kuruluş maksadı üzerine koyarak katılımcıların büyük desteği ile göreve gelmişlerdir.

Bursa büyük bir şehirdir ama bu güzel kenti özünde ve sözünde yaşayanlar üzerinden bakıldığında birbirine selam verecek, adıyla hitap edecek kadar yakın ilişkileri görmek çok kolay ve sıradandır.

BALKANTÜRKSİAD’ın yeni başkanı Berat Tunakan ile aynı dönemde aynı lisede okuduk. O mühendis oldu ve çalışma hayatına doğuştan şanslı olarak değil uzun süren Hz. Eyüp sabrı ile başladı ve sonunda başarılı bir iş adamı oldu.

Berat Tunakan iş yaşamının her evresinde balkan dernekleri başta olmak üzere bütün sosyal sorumluluk projelerine istendiğinde destek vermiş ve katkıda bulunmuştur.

Bunun en anlamlı ve canlı kanıtı Keles’ten Ali Duman’ın sosyal medyada yayınladığım bir fotoğrafımızın altına yazdığı “Abim Keles Spor’dan benden selam söyle..Berat Bey’e. Takıma ayakkabı yardımında bulunmuştu. Yaylaya bir gün getir kebap yiyelim”  notudur.

BALKANTÜRKSİAD’ın ilk basın buluşmasına bu duygularla katıldım ve doğrusu Başkan ve Yönetim Kurulu nezdinde aradığımı buldum.

Önemli isimlerin olduğu geniş bir yönetim kurulu ile oluşturulan çalışma grupları sıkı ve verimli bir hizmet döneminin ilk işaretlerini gösterdiler.

Bir de benim çok önemsediğim ve sorduğum edilgen değil etkin bir ruhla kavga etmeyen ama Bursa’nın haklarını sonuna kadar arayan anlayış ile çalışırlarsa Bursa’ya en büyük hizmeti yapmış olacaklardır.

BALKANSİAD’ın yeni Başkan ve Yönetim Kuruluna başarılar dilerken, çalışmalarını yakından takip edeceğimi de ifade ediyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500