Advert
Memleket Hastanemize ve tarihimize kıymayın efendiler!

Memleket Hastanemize ve tarihimize kıymayın efendiler!

Biz çocukluğumuzda Tophane sırtlarını Uludağ’ın etekleri olarak bilirdik. Sur içindeki olan evlerden sonra binalar biter ardından Pınarbaşı Bayramyeri Meydanı ve Mezarlığı sonrasına Uludağ yolu denilirdi. O nedenle Memleket Hastanesine aşı ya da muayene için giderken Uludağ’a çıktığımızı zannederdik.

İşte o Memleket Hastanesi zamana yenilmedi ve bugüne kadar ayakta durdu. 2000’li yıllarda da hem bina olarak güçlendirildi hem de restore edilerek hizmet kalitesi artırıldı. Bu bir anlamda Bursa’nın ve yakın çevre illerinin ilk kamu hastanesine saygının ifadesi oldu.

Memleket Hastanesi kuruluş ve sonradan düzenleme öyküsü, hakkında bir kitap yazılacak kadar zengin ve anlamlıdır.

Öykü şöyledir!

Sultan Abdülaziz’in padişah olması ile tasarlanan Memleketin Islahı Hareketi kapsamında, ünlü devlet adamı Ahmet Vefik Paşa’nın 1862’de Bursa’ya vali olarak gelmesi ile şehrin ve çevrenin ihtiyaçlarına karşılık verebilecek modern bir hastanenin yapımı inşaatı başlatılmıştır. 1868 yılında Ahmet Vefik Paşa adıyla, şuanki binamızın karşısında kurulmuştur. Ahmet Vefik Paşa’nın ikinci Bursa Valiliği sırasında da hastane geliştirilmiş ve 60 yataklı kapasitesine çıkarılmıştır. Mali sıkıntıları aşmak üzere muhtelif hanların (Sırmakeş ve Fidan Hanlar) Balıkhane gelirleri Pazaryeri temizlik gelirleri, Nilüfer çayının suyu, Uludağ’dan gelen odun kerestesinin ve Ahmet Vefik Paşa’nın kurmuş olduğu Bursa Tiyatrosu’nun gelirleri akar olarak bağlanmıştır. Çeşitli tarihlerde Bursalıların katkıları ile muhtelif ilaveler yapılarak kapasitesi genişletilmiş, 1904 yılında bahçe genişletilerek yeni binalar eklenmiştir. Birinci Dünya Savaşında, Yunan işgali ile büyük ölçüde işlevini yitiren hastane; 1922 yılında esaslı bir tamir programı ile onarılmıştır. 1926’da kapasitesi 150 yatağa çıkarılmış, geniş bir doktor kadrosu oluşturulmuştur.

Zamanla artan ihtiyaçlara cevap verebilmek düşüncesiyle, 1947 yılında Vali Haşim İşcan önderliğinde Başhekim İbrahim Öktem ve diğer İl yöneticilerinden oluşan bir heyet tarafından eşya piyangosu düzenlenmiştir. Piyangoya katılım bedeli 10 TL olup, ikramiye olarak Beşikçiler mevkiinde bir ev verilmesi kararlaştırılmış, piyangoya katılım büyük olmuş ve bir milyon TL toplanmıştır. Bu para ile inşaata başlanılmış ve 1952 yılında bitirilerek hastane hizmete açılmıştır. Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığına bağlı Devlet Hastanesi olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Hal böyle iken Bursa sağlık tarihinin kilometre taşı ve baş yapıtı olan Memleket Hastanesi kapatılarak Samanlı Sağlık Komplesine dahil edilmesi geçmişin inkarı değil midir? O hastane binasını yıkarak yerine saray yapsanız kıymeti harbiyesi olmaz ve Bursa tarihine karşı suç işlersiniz.

Öte yandan eski Bursa dediğimiz bölgede yaşayan insanlarının büyük çoğunluğunun yaşlı ve ekonomik olarak güçlü olmadığını dünya alem biliyor. Yeni hastane kompleksi elbette Bursa’ya gereklidir. Bunun nedeni aşırı göç alan Bursa’da yıllardır sağlık için yatırım yapılmamasıdır. Memleket Hastanesinin yaşı başı ve yeri değildir.

Bursa Halkı olarak bu yanlışa ortak olmayalım ve Memleket Hastanemize sahip çıkmazsak yeni TOKİ Doğanbeyfaciasına yardım ve yataklık etmiş oluruz.

Unutmayalım ki; Bursa üzerine kurgulanan rant hesaplarında kaybeden Bursa ve geleceğimiz olmuştur.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500