Advert
Cumhurun Başkanı ne güzel söyledi!

Cumhurun Başkanı ne güzel söyledi!

Demokrasilerde fikri sorulan bir insanın tercihine ‘hain’ ya da ‘bidon kafalı’ damgasını vuranların alayının izan yoksunu olduğunu düşündüğüm için dikkate almadım.

Elbette konunun halka sorulmasını isteyen tarafların kendi tercihlerini anlatmaları ve destek istemeleri doğaldır ancak bu oyun kendini ifade yerine, diğerini ötekileştirme üzerine kurgulanırsa sonucun kimseyi mutlu etmeyeceğini bilmeliyiz.

Dünyada darbecilerin ve diktatörlerin yaptığı çakma ve sonucu yüzde 90’lara varan sahte referandumlar dışındaki bütün halk oylamaları yüzde ellinin altı ve üst sınırlarında sonuçlanır. Kıl payı da olsa kazanan yüzde yüz tarafından saygı ile kabul edilir.

16 Nisan’da yapılacak olan referandum kampanyalarının eşit şartlarda yürütüldüğünü söylemek yanlış olur. Tıpkı seçimlerde iktidarın avantaj kullanması gibi şimdi de iktidar avantajı vardır.

Atanmışlar olarak bunun sınırlarını zorlarsanız ve hatta iktidardan fazla iktidarcılık yaparsanız, ters algı yaratırsınız.

Unutmayalım ki 17 Nisan’da yine aynı topraklarda hep birlikte egemenlik ve ekmek mücadelesi içinde olacağız.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın bu sıkıntıyı fark etmesi ve “‘Evet’ diyen ne kadar saygınsa, ‘Hayır’ diyen de o kadar saygındır. Ancak bizim evet’i anlatırken bir uyarı görevimiz var” diyerek evet için destek istemesi çok anlamlı ve olumludur.

Benim bu referandum sonucuna göre bana ‘evet’ ya da ‘hayır’ için cehennem ya da cennet koyanlar kadar aklım fikrim ve tecrübem vardır. Halkımızın da sağduyusuna güveniyorum ve en doğru sonuca imza atacaklarına inanıyorum.

Ancak yazılı ve görsel medyanın sağduyusu konusunda ciddi kuşkularım var. Halkı germenin, ötekileştirmenin bırakın memlekete kendilerine nasıl bir yarar getireceğini de anlamış değilim.

Unutmayım ki; yalanın sesinin çok çıkması, doğrunun güçsüzlüğünden değil, yalanın yaşamak için teşkilat kurmuş olmasındandır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500