Advert
Her şeyin başı sağlıktır…

Her şeyin başı sağlıktır…

 

Seçim, referandum, evet ya da hayır içinde yüzerken her şeyin başı geçim onu da elde etmek için sağlıktır. Sağlık hizmetleri vatandaşı korumak açısından sosyal devletin desteklemesi gereken ama hizmet kalitesi ve vatandaşlık sorumlulukları açısından da asla bedava olmaması gereken bir uygulama olmalıdır diye düşünüyorum.

Geçmişte getirilen GSS uygulama ve vatandaşa getirdiği yük açısından çok tepki çekmişti. Yasa yürürlüğe girdiği andan itibaren geçmişe yönelik büyük borçlar tahakkuk ettirilmişti. Millet Kaymakamlık kapılarında gelir hesabını yaptırmak için kuyruklar oluşturmuştu.

1 Nisan 2017 tarihi itibariyle bu karmaşa ortadan kalktı ve GSS aylık primleri 53 liraya düşürüldü. Ailede kişi başına düşen geliri asgari ücretin 1/3 ünden az olan vatandaşların primlerini devlet karşılayacak ve gecikme zamları silinecek

Eski yasaya göre kişinin geliri asgari ücretin 1/3 ile asgari ücret arasındaysa 71 TL prim ödemeleri gerekiyordu. Kişinin geliri asgari ücretle asgari ücretin iki katı arasındaysa 213 lira; geliri asgari ücretin iki katından çoksa da 427 TL prim ödenmesi gerekiyordu. Kişi gelir testine girmezse de, en üst düzeyden prim ödemesi gerekiyordu. Bu durumu bilmeyenlere ve test yaptırmayanlar geçmişe dönük olarak büyük yükümlülüklerle karşılaşmışlardı.

Bu uygulamalar halk tarafından büyük tepki ile karşılanmış ve sıkıntılara yol açmıştı.

Yeni düzenlemeye göre eski uygulamadan kaynaklanan prim borçlarına, düzenlemeden önceki döneme ilişkin olarak tahakkuk ettirilen veya ettirilecek gecikme cezası ve gecikme zammı gibi alacaklardan, ödenmemiş olanların tamamının tahsilinden vazgeçilecek. Hesaplanan yeni borç, 12 ay içinde peşin veya taksitle ödenirse, bu tutara, yürürlük tarihten ödeme tarihine kadar geçen süre için herhangi bir faiz uygulanmayacak.

Yeni uygulama gerçekten çok önemlidir, vatandaşın alacağı hizmet kalitesini artıracaktır ama referandum gürültüsüne kurban oldu. Hal böyle iken her çıkan yasaya yapıldığı gibi itirazlar başladı. Bir televizyon sahaya röportaja çıkmış ve vatandaşa bunu soruyor bilen yok. Açıklamasını yapıyor bu sefer de 53 lirayı nereden ödeyeceğim diye tepki veriyorlar. Cebinde ‘uçlu cigara’ taşıyıp ben bu parayı nerden bulacağım diyemezsin. Bu dilenci kültürüne vatandaşı alıştıranların Allah müstahakını versin. Biz çalışırken hem prim öderdik hem de doktor sırası için özelden para vermeye zorlanırdık.  Bizler kirada otururken bir muhtar kağıdı ile yeşil kart alan han sahipleri biliyorduk. Emekli olduk şimdi de çalışıyoruz ve katkı primimizi ödüyoruz. Kimse ben işsizim dememelidir ama beğenmiyor ya da geliri yetmiyor olabilir.

ABD’ de sağlık sigortasını ödemeyenleri hastanenin bahçesine bile sokmuyorlar. O nedenle Amerikalılar her şeyi unutuyorlar ama sağlık sigortası posta çeklerini ödemeyi asla unutmuyorlar.

Bu GSS koşullarını sağlıklı ekstra ödeme yaptırmayan ve kaliteli hizmet verilmesi şartıyla doğru buluyorum ve destekliyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500