Advert
ABD ne yapmak istiyor? Biz ne yapmalıyız!

ABD ne yapmak istiyor? Biz ne yapmalıyız!

Halkbank'ınKAP'a yaptığı açıklamada, Uluslararası Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın görev için bulunduğu ABD'de gözaltına alındığını, ilk duruşması yapıldıktan sonra iddianame hazırlanmak üzere savcılığa süre verildiğinin duyurulması haberdir. Hem de çok önemli bir haberdir ama Emre Mor’un hangi takımı tuttuğu haberi kadar medyada gündeme taşınmadı.

Bu konu aslında bence en az referandum sürecinden de önemlidir. Devletin görevlendirdiği bir Genel Müdür Yardımcısı ABD’ye gidiyor ve girişte gözaltına alınıyor. Hakkında iddianame hazırlanmak üzere tutuklanıyor.

Bu ABD ile Türkiye ilişkileri açısından çok tehlikelidir. Hele ki Suriye üzerinde son yaşananlara bakılınca tehlikenin boyutundan ürkmemek mümkün değildir.

Bu gözaltı olayının izahı ve dengesi yoktur. Sıradan bir gözaltı değildir. Kuvvetli suç şüphesi üzerine yapılmışsa kötüdür. Kurgulanmış bir oyunsa ondan daha kötüdür. İki ihtimalin de ikili ilişkilerimizde yaşatacağı büyük sıkıntılar olacaktır.

Bu olayı ABD ve bakan ile görüşme düzeyinde çözme çalışmanın doğru bir adım olmayacağını düşünüyorum. Orada yargının yaptırım gücü öylesine büyük ki; yargıçlar, savcılar Başkan Trump’a ayar veriyor. Bakan düzeyinde girişimleri dikkate bile almazlar.

Bunun çözümü sağduyulu ve serinkanlı bir şekilde bilgili, saygın hukukçularla konunun üzerine gitmektir. Yoksa elimize ip alıp FETÖ iadesini ister gibi olayın üzerine siyaseten gidersek sonuç alamayız.

Bu sürecin kısa zamanda görevlimize, devletimize, ilişkilerimize zarar vermeden bitirilmesini dilemeliyiz. Umalım ki iddianame düzmece çıksın ve süreç lehimize sonuçlansın. Bu ülke meselesidir.

ABD’yi silelim atalım diyenleri dikkate alanlar bu dünyada yaşamıyor demektir. Bırakalım onlar kendi hayal dünyasında yaşasınlar ama bizler fani dünyanın gerçeklerini bilerek yaşamalıyız.

Tecrübeler şunu göstermiştir ki; ABD ile kavga edersen kolun kopar, aşırı muhabbetle toka edersen hepsi yerinde mi diye parmaklarını sayman gerekir. Ona yanmayacak kadar uzak, üşümeyecek kadar yakın olmak gerekir.

Bu konu artısıyla eksisiyle iç siyasete malzeme edilip dikkatli adımlar atılmazsa bundan sonra ABD’ye kim giderse gitsin tutuklanma ihtimalinin var olacağını düşünmesi gibi bir paranoya yaşayacaktır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500