Advert
Sporun yalancı çobanları…

Sporun yalancı çobanları…

Sözde 'süper' olan Türkiye Spor Toto liginin bütün maç özetlerini izledim. Üç dakikalık görüntülerde aradığım şey goller ya da kritik pozisyonlar değildi. Aradığım şey tribünleri dolduran insanlardı ve Trabzon – Galatasaray maçı dışında bulamadım.

Kısa zamanda onlarca yeni stadyum yaptık ama içine insan koyamadık. Ligde kalmak için sırat köprüsünde yürümeye çalışan Adana’nın tek takımı olan Adanaspor, kaderdaşı Akhisar ile oynuyor ama bomboş tribünlere oynuyorlardı.

Bursaspor – Aytemiz Alanya maçıcezadan blokeli tribünler dışında da iç acıcı değildi.

Fenerbahçe’nin ölüsü 10 binlere oynarken, Konyaspor maçında insandan eser yoktu.

Spor insan içindir ve insanlar için yapılır. Spor yapanların kalitesi izleyenlerin sayısını belirler.

Yabancı futbolcu hayranlığı amatör liglere kadar indi. Basketin ilk beşlerinde, Voleybolun ilk altısında neredeyse Türk yok. Spor bilinci topluma böyle mi kazandırılır?

Dünya’da içinde spor konuşulmayan spor programları yapma becerisini gösteren tek ülkeyiz.

Spor toplum eğitimi için çok önemli bir etkinliktir ama hal böyle iken mahalli liglere kadar inen yabancı sevdası yüzünden sporu yapanlar yabancı, izleyenler ise tribünlere yabancılaşmışlardır.

Yalancı çobanlar Türkiye Olimpiyat düzenleyecek noktaya geldi diyorlar. Dünya kalitesinde spor sahaları, salonları, stadyumları, havuzları varmış diye ekliyorlar. Peki izleyecek insan var mı diye sorunca bayıra sarmış tosbağa gibi kalıyorlar.

Olimpiyatlar onlarca branşta yapılıyor. Bizim hangisinde olimpiyat barajını aştığımızı sormayın bir elin parmaklarını geçmez. Yahu ev sahibi kontenjanı var demeyin olsa ne yazar. Hangi branşta elemeleri geçip de finali kazanmak değil koşacaksın?

Türkiye’de Dünya Kupası ya da Avrupa Kupası düzenler diyenler de yalancı çobandır. Türkiye’de 2013 FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası, FİFA Tarafından 21 Haziran ile 13 Temmuz 2013 tarihleri arasında Türkiye’de düzenlendi. Takvimde Bursa’da vardı. Bütün maçların toplam izlenmesi bir stadyum dolusu insan kadardı.

Bu hafta Milli maç arası var. Daha doğrusu birisi Finlandiya ile Dünya Kupası Grup Eleme maçı ve ardından Moldova ile özel maç oynadık. On kişiye sorun bakalım kaç kişi hangi eleme grubu olduğunu, rakibi ve durumunuzu bilecektir.

Boş tribünlere spor yapılır mı? Yapılsa da keyfi olur mu? Kafamızı gömmüşüz kuma, alemi sersem, kendimizi kurnaz sanıyoruz ve atıp tutuyoruz.

Spor bir yaşam biçimidir ve dünyada kabul gören saygın bir faaliyettir. Bu özelliği sporu sponsorların gözdesi haline getirmiştir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500