Advert
Bir zamanlar Bursa’da her yer dutluktu!

Bir zamanlar Bursa’da her yer dutluktu!

Mazrufu (içeriği)bırakıp zarf (başlık)üzerinden başlayan tartışmaların ulaşacağı akil bir liman yoktur. Bursa’da geçen yarım asır üzerindeki ömrümün başlangıcında Bursa yemyeşildi.  Belediye otobüsleri bile sadece 1-2-3 numaralı olup bir de ilaveten Bursa’yı dolanan ‘Ring’ hattı vardı.

Eskilerin deyimiyle Çekirge Caddesi, Acemler, Karagöz altı, Mudanya yolu, Nilüfer bölgesi, Geçit, Balat, hele hele Bademli her yer dutluktu.

Çekirge’de Hürriyet’te oturanlar için Heykel'e çıkmanın adı Bursa’ya gitmekti.

Gökdelen görmek için Ankara’ya gidilir ve şimdilerde bücür böcek gibi kalan Kızılay meydanındaki gökdelen önünde fotoğraf çektirilirdi.

Sözün özü Kükürtlü sonrasına Çekirge, Stadyum’dan Zafer Meydanına (Zafer Plaza) kadar uzanan bölgeye de Altıparmak denilirdi.

Şimdi o bölgede Çırpan, Selimiye, İntizam, HocaHasan, AktarHüssam, Ahmet Paşa, Altıparmak, Kuruçeşme mahalleleri var ama dediğim gibi eski Bursa için hepsi birdir ve Altıparmak’tır.

Altıparmak deyip geçmeyin. O yol üzerinde önemli mağazalar, bankalar, pastaneler, özel okul, otel bulunan ve Bursa’nın ilk gökdelenimsi binalar yükselir ve üst gelir düzeyinde insanların yaşadığı prestijli bir yaşam merkezi bulunmaktaydı.

O günlerin üzerinden yıllar geçti. Önce ekmekler küçüldü sonra da Altıparmak bozuldu. Daha doğrusu el birliği ile bozduk. Yüksek kiralar istendi. Hava paraları havada uçuştu. Sonunda kirli para, iyi parayı, kirli ilişkileri, iyi ilişkileri kovdu.

Bütün bunların üzerine kelebek gibi kondurulan Doğanbey’de hepsinin üzerine tüy dikerek itina ile hem kentsel hem de sosyal çöküntü bölgesi yaratıldı.

Sonunda kaybeden Altıparmak değil, Bursa oldu.

Çok sağlam bir kaynağın bana Altepe’nin burada yaşananlardan üzgün ve sıkıntılı olduğunu, bilgi topladığını, devlet desteği ile çözüm aradığını söylediğini ifade edelim.

Buralardaki sosyal ve kentsel sıkıntıları ifade ederken konuyu Altıparmak başlığı altında topladığımızda Altıparmak Muhtarı Mevhibe Rahşan Hanımı üzüyoruz. "Benim mahallem iyidir. Bizde anlatılan sıkıntılar yoktur" diyor. Velev ki öyle olsun ama bu bölgede ciddi sorunlar olduğu gerçeğini ortadan kaldırmaz. Hem Altıparmak denmeden o bölgenin tarif edilememesi bence Muhtarlık için güzeldir. 

Cumhuriyet caddesine büyük emekler ve paralar harcandı. Sonuç? İnsandan arındırılmış bölge haline dönüşüverdi. İnsansız binaların ruhu olmaz ve yaşayamaz. Kapalı Çarşı ve Hanlar bölgesinde de durum farklı değildir.

Parlamenterler Vakfı bir otobüs ile turizm amaçlı olarak Bursa’ya geliyor, içlerinde bakanlık yapmış değerli vekillerimiz var ama İl Turizm ve Kültür Müdürü onlara bir rehber tahsis etmekten aciz kalıyor.

Bütün bunların sonucunda Bursa’ya gelen turist sayısı, Urfa’ya gelen turist sayısının KDV si kadar bile olamıyor.

Bursa’yı sevenlerin, Bursa için üzülenlerin başlıklara takılmadan içerik geliştirmek için düşünmelerini diliyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500