Advert
BTSO dağa küsmüş dağın haberi yok

BTSO dağa küsmüş dağın haberi yok

Bursa iş dünyasının akil bir neden göstermeksiniz ilgi göstermediği, Capital ve Ekonomist dergileri tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi sona erdi.

Başlangıç yıllarında katıldığım, ardından BTSO ve Bursa Valiliği ile organizasyon temsilcilerinin etkinlik dinamiklerini tespit sıkıntısı nedeniyle boykot çektiği zirveye bu yıl davetli olmama rağmen programım uygun olmadığı için katılamadım.

Valiliğin temsili olarak bulunması gereken bu tür etkinlerde kendisini taraf olarak görmesinin yanlışlığına maalesef BTSO da uyuyor ve Bursa’da Bursa'sız ekonomi zirvesi yapılmaya devam ediliyor.

Bu yılki açılışa baktığımda Devlet, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bursa Valisi İzzettin Küçük, Bursa BŞB Recep Altepe tarafından temsil edilirken BTSO Başkanı İbrahim Burkay’ın olmaması tam bir garabetti.

Arada sıkıntılar olabilir, temsil ve talepler tartışılabilir ama bunun çözümü yapılan etkinliği yok sayarak değil masaya oturup uzlaşarak yapılır.

Programın bütününe baktığımda çok önemli sektörlerin ülke ve dünya çapında katılımcıları yazmaya köşem değil sayfa yetmezken, içinde siyaset ve hamaset kokan her şeyde var olan BTSO'nun Bursa’da düzenlenen bir organizasyonda olmaması kurumun çok önemli vizyon problemidir.

Özellikle Bursa’nın iş dünyasına has sıkıntıların başında gelen 'Y kuşağı' sorunu ve markada sürdürebilirlik konusunda sınıfta kaldığımız gerçeği her yıl üçüncü kuşak göremeden göçüp giden firmaların listesini artırıyor. Bu konuda eğitim almanın büyük sözü dinlemenin kime zararı olacaktı ki?

Eğitim, Pazarlama, Enerji, Finans, Yazılım, Bilişim, Y kuşağı sorunu konulu ana başlıklarda düzenlenen panellerde gerçekten ettikleri kelam dinlenesi isimlerin Bursa’ya gelmesini çok önemsiyorum.

Bu durumu ulusal basın ve haber ajansları da önemserken Bursa dağa küsmüş dağın haberi yok halleri ile halleniyor.

Türkiye bu tür ekinliklerin fukarasıdır. Ülke olarak marka değeri olan üç beş organizasyonumuz var. Hürriyet Gazetesini seversiniz sevmezsiniz ama çok prestijli  Kelebek Ödülleri var. Reklamcıların Kristal Elma Ödülleri var. Bursa’da ise HİÇ ödülleri sıralamada kendine yer bulmaya çalışıyor.

İş dünyasının çok önemli insanlarını bir araya getiren Uludağ Ekonomi Zirvesini yok saymak yerine masada yerini almaya çalışan bir iş dünyası diliyorum. Bu sadece ekonomik anlamda değerli değildir, aylarca bekleyip randevu alamadığınız temsilcilere ayaküstü sohbetler ile yapılacak P&R ve lobi faaliyetleri açısından önemlidir.

Biliyoruz ki bu konularda vekalet verdiklerimiz dahil beceri noksanımız var ve yerlerde sürünüyoruz.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500