Advert
Devlet balık ziyafeti vermez,tutmayı öğretir!

Devlet balık ziyafeti vermez,tutmayı öğretir!

İnşaat, beyaz eşya, mobilya gibi sektörlere KDV ve ÖTV avantajları sağlanarak ticaretin artırılması ve piyasaların rahatlatılması düşünülürken yani üretici ve tüketiciye balık ziyafeti sunulurken balık tutmayı öğretmek neden kimsenin aklına gelmiyor diye düşünmek lazım.

Her fırsatta gelişmenin bilim, teknoloji ve fen ilimleri sayesinde olacağından bahsedenler milletin bunun enstrümanlarına ulaşmasına katkı koymamaları manidar değil midir? Bilişim sektörüne neden KDV ve ÖTV teşvikleri verilmez? Milletin icat çıkaracağından mı korkuluyor?

Oysa bugünlerde 195 milyar dolar civarında olan ihracatımızın 2023 yılı hedefi 500 milyar dolara ulaşması için üstün teknolojiden doğan yüksek katma değerli ürün satmaktan başka bir yolu yoktur.

Aha şuraya yazıyorum ki; bilişim yazılım teknolojilerinin geliştiremezsek bunları üretimde kullanamazsak 2023’de bugünün 195 milyar dolarını bile arar hale gelebiliriz.

Günümüzde bilişim ve yazılım teknolojilerinin kullanılmadığı dünyada yaşamak çok zordur. Bunu fark edenlerin görevde olmaları ve bu yolu açmak, kolaylaştırmak için icraat yapmaları gerekirken spot pazar koşulları yaratarak ticareti canlandırma çabaları ne kadar doğrudur?

Organize Sanayi Bölgeleri kapılarında ‘kiralık&satılık ‘yazılı fabrika binaları ile dolu Bursa’da bilişim sektörü bacasız sanayi olarak emin ama yalnız adımlarla yürümeye devam ediyor.

Bir zamanlar hafife alınan, dalga geçilen ‘Call center‘ merkezlerini dağ bölgesi ilçelerine kurabilseydik, bugün Orhaneli, Keles, Büyükorhan ve Harmancık ilçeleri göç vererek kan kaybetmezdi ama bize siyaseten gelenler fazla büyük(!) oldukları için bu tür hizmetleri göremiyorlar.

Onlar 5 yıl önce Geçit’te temeli atılıp bir arpa boyu ilerlemeyen YHT ile Yenişehir’de temel atılması bile yapılamadan yılan hikayesine dönen Oto Test Merkezi ile ilgileniyorlar.

Konuya girmişken 'Oto Test Merkezi'nin 6 ay önce yer tahsisi ve proje çalışmaları bitti, mart-nisan aylarında temeli atılacak denilirken, halen yargıda karar beklenen bir süreçte olduğu duyumlarını paylaşmak isterim.

Son tahlilde devletin tüketime değil katma değer yaratan üretime destek vermesi gerektiğini bilmesi gerekirken, piyasada borçlanmayı özendirmesini anlamakta güçlük çekiyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500