Advert
Adaletin ilahisi böyle olur

Adaletin ilahisi böyle olur

Mehmet Fatih Güler, 2009 yerel seçimleri ile Gemlik Belediye Başkanı seçildikten 23 ay sonra 08.03.2011 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından bir kumpas dava ile görevden alınmıştı.

Kararın iptali için açılan ve Bursa 2. ve 3. İdare Mahkemelerinde görülen 2 ayrı davada da yerel mahkemeler, İçişleri Bakanlığı’nın aldığı kararda "hukuka aykırılık bulunmadığı" kararını verdi.

Bunun üzerine Mehmet Fatih Güler, yerel mahkeme kararının hukuka aykırı olması nedeniyle bozulması talebiyle Danıştay'a başvurdu. Danıştay 8. Dairesi’nde görülen dava nihayet karara bağlandı ve Bursa 3. İdare Mahkemesi’nin kararını bozarak göreve iade yolunu açmış oldu.

Gemlik’ten Bursa’ya yürüyerek gelen Mehmet Fatih Güler, göreve iadesi için yetkili olan dönemin Bursa Valisi Şahabettin Harput’a başvurusunu yaptı ama göreve iade edilmedi.

30 Kasım 2007’de İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı’ndan Bursa Valiliği’ne atanan Şahabettin Harput 2013 yılında merkeze alınması sonucunda emekliliğini istemişti.

Çarşamba valilik binasında Bursa basını ile veda toplantısı yapan Harput’a genellikle anıları, unutamadıkları ya da bundan sonraki hayatında neler yapacağı şeklinde sorular sorulmaya başlandı.

Bu arada, söz alan gazeteci kardeşim İhsan Bölük, Gemlik Belediye Başkanlığı konusunu gündeme getirerek, “Yüksek yargı kararı ile göreve iade hakkını elde eden Mehmet Fatih Güler’i göreve neden iade etmediğini” sordu ve “Bu durumdan vicdanınız rahat mı?” diye de ekledi.

Yaz sıcağında serinleyen ortamda hepimizi buz kesen bir cevap aldık. Vali Harput, “Ben tercihimi iktidardan yana kullandım” dedi.

Bir seçimin ardından dava kazanan bir vatandaşın hakkının böylece Harput tarafından nasıl ve hangi gerekçe ile katledildiğini öğrenmiş olduk.

Rivayet o dur ki; Mehmet Fatih Güler’in katlini vacip kılan konu İznik Gölü’nü adım adım yok eden Cargill’e olan karşı duruşu denir.

Konuyu Gemlik Belediye Başkanlığı’na getirmeyeceğim. Aradan bir seçim daha geçti ve Refik Yılmaz kazandı ve hizmete devam ediyor.

O günlerin hak yiyeni olan Şahabettin Harput’un Bursa’daki FETÖ için yasadışı ve cebir yolu ile kaynak yaratma operasyon iddiaları gazetelerde manşet oluyor. O gün kararına uymadığı yargıya şimdi kendisi hesap veriyor.

Gün gelip hesap döndüğünde tırmalanmamak için görevde iken yenilen hurmaları dikkatle saymak gerekir.

Mehmet Fatih Güler bugün özgür ve saygın bir vatandaş olarak yaşamını sürdürüyor ama Şahabettin Harput, 15 Temmuz kalkışmasının önemli devlet ayağı faili olarak yargılanıyor.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500