Advert
KREDİ, BANKA...FİNDEKS
Erkan Ateş

KREDİ, BANKA...FİNDEKS

Kredi ile yaşamaya ve kredi ile ayakta kalmaya bağışıklı bir toplum yetiştiren son 50 yılın ekonomi politikaları iflas etmek üzere.

Dünyada bu kadar çok  bankanın hizmet verdiği nadir ülkeler arasındayız.

2017 yılı itibari ile yaklaşık 52 banka ülkemizde genel anlamda hizmet vermektedir.

Ülke genelinde üretim sektörü % 15'nin altına düşerken finans sektörü yani bankacılık ile inşaat, paralel olarak ülke hasılatının nerede ise 50 sine ulaşmış durumdadır.Bu  arada % 15'lik üretim miktarına dayalı hasılatın  büyük bölümünün ithalata dayalı üretim olduğunu unutmamalıyız.

Ülkemizde lokomotif olarak inşaat sektöründe görülen büyüme aslında bankaları büyütmüş, aracıların birbirine olan para trafiğinin güvenliği için vadeli satışlardan bankalar kar elde etmişlerdir.

Anlayacağınız hayatımızın her yerinde onlar var ve onlar hep kazançlı.

Satın alacağınız evin tüm borcu bitene kadar sahibi banka,tabi ki bankadan kredi alabildiyseniz kendinizi şanslı görmeniz de  sağlanıyor,ödeyeceğiniz kredi faizinin bir önemi yokmuş gibi.

Tüketici,bireysel,ticari vb türden yüzlerce kredi türü veren  bu 52 banka neden rekabet etmez diye sorguladım.Tüm bu sistemi planlayanlar onu da düşünmüş,örneğin devlet bankalarından kredi kullanmak  özel bankalara göre çok daha  zor,çünkü bu zorluk dahi özel bankalara bir ayrıcalık vermiş.

Yıllık 0.94 faizle kredi veren kamu bankalarına karşı özel bankalar yıllık 1.35'leri bulan oranlarda işlem yapabiliyor.Yani aslında nerdeyse % 50 daha yüksek faizi kabul ettirebiliyor.

Kredi talebi, miktarı ve alınan faizler ülkemiz bankalarında kesinlikle şeffaf ve objektif olamıyor.Çünkü bireye yada şirkete özel oranlar veriliyor, aslında en büyük tehlike buradadır.

Kredi kullananın tüm bilgileri ve detayları önceden alınıp -buna değerlendirme diyorlar- bekletildikten sonra  banka krediniz onaylandı denir.Sanki bedava para verilecekmişçesine bir  durumdur bu, vatandaşın faiz oranını bile sormadığı oluyor,bankanın en çok sevdiği müşteri tipidir.

Özellikle son zamanlarda şirket bilançoları ve detaylı hesap bilgilerini talep eden bankaların bu özel bilgileri ne ölçüde gizli tutabildikleri tartışılmaktadır.

Bankalar özel yada tüzel herkesi findeks denen yeni bir sistem ile takip ediyor,bu sistemin o kişiye yada kuruma verdiği Findeks notu üzerinden güven notu veriyor.Bankalar kredi vereceği dosyalarda  bu notun yüksek olmasını beklemekteler.

Özellikle bu durum sıfır faizli KOSGEB kredisi almaya hak kazanmış yüz binlerce KOBİ'yi olumsuz etkilemektedir. Hal  böyle olunca hükümet bu kredileri(KGF)Kredi Garanti Fonu denilen bir yöntem ile aşmaya çalışmaktadır,ancak bankalar bu işe de çok sıcak bakmamaktadırlar...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500