Advert
Kitap fuarının hazine dairesi

Kitap fuarının hazine dairesi

TÜYAP Bursa Fuarcılık Anonim Şirketi tarafından, Türkiye Yayıncılar Birliği ile Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ve Uludağ Üniversitesi tarafından desteklenen Bursa 15. Kitap Fuarı açıldı.

Ne gariptir ki; Bursa’da düzenlenen fuarlar yıllar içerisinde üzerine koyması gerekirken ilgi fakiri oluyor. Bu durum katılımcılar tarafından da gözlemlendiği için karşılıklı olarak ivme kaybederek devam ediyor.

Sadece iki salonda kültür ve sanat eserlerinin bulunduğu stantlar kurulmuş ve son bir salonda okul, dershane kaynaklı sınav içerikli kitaplar bulunuyor.

Protokol gezisinden sonra bütün stantları eski günlerin yoğunluğundan uzak olarak rahatça gezdim. Farklı akımların kitapları başköşelerde gösterişli ve cicili bicili cilt kapakları ile konukların beğenisine sunulmuştu.

Bir köşede okunmuş ama ne kalite ne de içerik olarak asla eskimeyen kitapların bulunduğu sahaflar vardı. Haber budur diyerek yaklaştım. Çok zorlukla bulabileceğinizi düşündüğünüz herhangi bir kitabın adını veriyorsunuz Sahaf anında önünüze koyuyor. Ya da adresinizi alıp yaşattıkları kendi mesleki dayanışma ruhu içerisinde meslektaşlarından tedarik edip gönderiyorlar.

Arşiv Sahaf’ın sahibi Naim Dikli ile sohbet ederken kitap okuma alışkanlığının giderek azaldığını söyleyince çok kibar bir şekilde artık internet var. Anadolu insanı kitap için nasıl İstanbul’a gelsin. Oradan okuyorlardır dedi.

Öyle dedi ama ne o ne de ben inanmadık.

İstanbul’da sahaflara ilginin devam ettiğini ve o nedenle fuarlara katılmak gibi bir görevleri olduğunu anlattı. Bursa’dan bahsettik. Bir zamanlar Heykel’de Sönmez İş Sarayında sahafların olduğunu kendisinin de ziyaret ettiğini ama zamana yenik düştüğünü konuştuk. İkimizin de çok iyi bildiği gibi okuma alışkanlığı kaybettik ve kültürden uzaklaşıp popüler dünyanın elinde oyuncak olup 200 kelime ile konuşarak yaşayan insanlar olduk.

Kitap Fuarını gidin ve gezin ve de bütçeniz imkânında kitap alın en kötü kitap bile en iyi arkadaştan iyidir.

Daha da önemlisi Sahafların bulunduğu bölüme uğrayın ve gerçek kitap kokusunu içinize çekin. İki geniş stanttan oluşan Sahaflar bölümü Bursa Kitap Fuarının hazine dairesidir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500