Advert
 Kendi yerelimizi oluşturmak!

Kendi yerelimizi oluşturmak!

Türkiye Gazeteciler Cemiyetinin düzenlediği iki gün süren seminerin konusu ‘Yerel Gazetecilik Semineri’ olunca izlemem gerektiğini düşünerek Yalova yollarına düştüm.

Yemek ve uyku dışındaki her dakikanın seminer odaklı planlanması ve büyük bir oranda programın aksamaması başta TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş olmak üzere ekibin başarısıydı. Bu da doğal olarak katılımcıların seminere yaklaşım ve uyum ciddiyetine yansıdı.

Hoş geldiniz konuşmasını Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman yaptı. Kendisinin de geçmişte bir yerel gazetenin imtiyaz sahibi olduğuna vurgu yaparak özellikle yerel basının yerel ilişkilerle iç içe olmasının yarattığı ‘yerel mahalle baskısını’ anlattı.

Her biri yaklaşık iki saat süren dört oturumun konuşmacılar;

Gazetecilikte örgütlenmenin önemi ve dayanışma - Sibel Güneş

Yasaklı dönemde gazetecilik - Altan Öymen

Haber – Siyaset ilişkisi – Orhan Erinç

Haber yazım teknikleri –Niyazi Dalyancı

İnternet Gazeteciliği- Recep Yaşar

Ajans Haberciliği –Salih Zeki Sarıdanişment

TV Haberciliği - İhsan Yılmaz

Ekonomi Haberciliği – Emine Munyar

Dış Haberler – Zeynep Gürcanlı

Medyada cinsiyetçi dil sorunu - Seda Kaya Güler

Dünyada basın özgürlüğü – Erol Önderoğlu

Haber ve hukuk – Gökhan Küçük

Kültür Sanat Gazeteciliği – Ahmet Özdemir

Gazete ve Karikatür – Semih Poroy

Kent ve Kültür – Gürol Sözen

Kendi konularını anlatırken geçmişten bu güne ayna tuttular, bugünden yarına bir projeksiyon çizdiler.

Bütün değerli konukları ilgi ile dinledim ve bilgilendim. Bu arada dinlerken tuttuğum küçük notları paylaşmak istiyorum.

  • Seminerin adı 'Yerel Gazetecilik Semineri' olduğuna göre hiç olmazsa bir konuşmacının konusunun yerel gazetecilik yapılanması ve sorunları üzerine olmasını isterdim.
  • Bursa’dan özelikle günlük gazete ve medya gruplarından katılım yoğunluğu dikkat çekiciydi. Buna rağmen oturum moderatörü olarak bir Bursa temsilcisinin olmasını beklerdim.
  • TV Haberciliği konusunda konuşmacı olan İhsan Yılmaz’ın ekranlarda yaşanan aksaklıları anlatırken verdiği beş yanlış örnek CNN’den iki, A.A dan bir, Habertürk’ten bir ve Samanyolu’ndan bir olmasına karşın kendi kanalından tek bir olumsuz örnek vermemesi bana iğne çuvaldız atasözünü hatırlattı. Daha inanılır olması için kendi grubundan da örnek vermesi gerektiğini kahve molasında kendisine Zafer Opsar ile ifade ettik ve kabul etti.
  • Emine Munyar Ekonomi haberciliğinin yüzünün soğuk olduğunu ve gündeme girmesi için büyük çaba sarf ettiklerini anlatırken, bu konunun Medyada ilklerinden olan Asaf Savaş Akat, Deniz Gökçe ve Mahfi Eğilmez den bahsetmemesine üzüldüm. Onların öngörüleri tutmasa da ki Türkiye’de tutan ekonomik öngörüye rastlamadım. Onlar ekonomiyi halka, halk ağzı ile anlattıkları niçin Televole ekonomistleri diye hafife alınmışlardı.
  • İçim en çok yakan konuşmacı Ahmet Özdemir oldu. Toplumun gelişmesi ve geleceğe yürümesi için gereken vitamin olan kültür ve sanat sayfalarının ‘yangında ilk yakılacak olması’ benzetmesine ülkem adına üzüldüm. Reklamda, özel haberde, istihdamda, kıyımda, tenkisatta ilk Kültür Sanat sayfalarının ya da departmanının akla gelmesi içimi acıttı.
  • Seda Kaya Güler, haberciliğin erkeksi kokusunun değişmesi gerektiğini çok naif bir şekilde anlattı.
  • Ajans haberciliğini dinlerken hemen hemen bütün medyanın üç çeşmeden (AA, DHA, İHA) haber devşirdiğini ve muhabir reflekslerinin sıfırlandığını bunun özgün haberciliği ve haberin güvenirliliğini yok ettiğini öğrendik.
  • Semih Poroy ustadan karikatürün geçmişinden bugüne gelişini dinlerken sanki yarını olmayacakmış gibi bir hisse kapıldım.

 

Gazetecinin iktidarının ya da patronunun olmaması gerektiği kalemini halkın yararına kullanması lazım geldiğini biliyoruz ama Ulusal Medyanın beslenme şeklinin halktan olmaması sonucunu yerelde de yaşadığımız gerçeğini yaşıyoruz.

Her medya kendi yerelini yaratır ve yaratmalıdır. Gücünü kendi yerelinden almayan medyanın yaşama şansının olmadığını düşünerek yağmurla gittiğim Yalova’dan yağmurla  yuvaya döndüm.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500