Advert
Aman dikkat! Yalan teşkilatlanıyor...

Aman dikkat! Yalan teşkilatlanıyor...

Uluslararası ilişkilerde yüksek hızlı gelişen olayları anında yazmak gazete ve haberciler açısından son derecede değerlidir ancak bu haberlerin henüz dumanı tüterken sağlıklı bir yorum yapmak son derecede zordur. Ulus olarak politikayı bilmemekle öğünüyoruz.

Bu çok da kötü bir anlayış değildir. Politikanın sözlük anlamı 'çok yüzlülük' olması bilmemek için geçerli bir neden sayılıyor ama uluslararası ilişkilerde sevmediğimiz çok yüzlü ilişkiler gerekiyor.

Bizim fıtratımızda siyaseti küçümseyen bir altyapı vardır. Dobra olmak iyidir güzeldir ama unutmayalım ki doğru bildiğini yaparken yalındır ama yalan teşkilatlanır ve daha fazla ses çıkarmak için her yolu denemekten çekinmez. Sesinin yüksek çıkması haklılığını göstermez.

Tarihin en büyük yalanlarından biri de dokuz kez düzenlenen ve Anadolu'ya her gelişinde yenilmeye mahkum olan Haçlı Seferleridir.

Bugün batı dünyasına baktığımızda bu tabloyu görmekteyiz. Almanya ile başlayan yalan ve hain süreç, Hollanda'da devam ederken, Danimarka Başbakanı Rasmussen'in davetini erteleme teklifi en az yaşananlar kadar vahim ve acıdır.

O ülkelerde yaşayan milyonları aşan yurttaşımız var. Yapacağımız açıklamalar, alacağımız kararların onlara yaşatacağı sorunları dikkate alarak sorunu uluslararası platformlara taşıyarak çözmeliyiz. Bunu işaret eden hükümet açıklamalarını mutlulukla karşılıyorum.

Türkiye Cumhuriyeti’nin bakanına, uluslararası kurallar gereği kendi toprağımız olan büyükelçilik ve konsolosluklarımıza uygulanan tecrit, bunlara karşı gösteri yapan gurbetçilerimize karşı uygulanan şiddeti mazur gösterilebilecek hiçbir anlayış olamaz.

Bu sürecin panzehiri sağduyulu ve soğukkanlı olmaktır, Avrupa'yı yok saymak değildir.

Şimdi sevmesek de politika yapma zamanıdır. Sürece sağlam argümanlar ile müdahil olmalıyız. Ürün boykotu masallarına inanmak için cahil olmak bile yetmez. Geçmişte Ermeni tasarısı için Fransa'ya, Öcalan iadesi için İtalya'ya, uygulanması istenen ürün boykotları ne kadar tuttu ise bugün de o kadar tutacaktır. Yani tutmayacaktır.

İhracatımızın yüzde 70'ini yaptığımız ülkeleri düşman ilan edeceğimize onları ikna edecek yöntemleri bulmaya çalışmak gerekmez mi?

Ben sıcak söylemlerin ateşinden uzaklaşarak, batı dünyası ile ılıman iklim koşullarının aranmasına ve bulunmasına gerek olduğunu düşünenlerdenim.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500