Advert
 Ölüm hep erken gelir!..

Ölüm hep erken gelir!..

Doğduğumuz gün başlayan ölüme yolculuğun adını yaşam koymuşlar ve sonunda varacağımız o mutlak gerçeğin yüzünü bizlere hep soğuk göstermişler. O nedenledir ki ölüm kime ne zaman ve hangi yaşta gelirse gelsin hep erken gelir.

Bazı durumlarda gelen ölüm herkes için erken olur ve geride büyük bir acı bırakır. Bursa’nın başına gelen elim kaza bunun en acı örneğidir.

Türk Metal İş Sendikasının Bursa Kadın Kolları organizasyonuyla 8 Mart Kadınlar Günü programı için Ankara'ya giden Bursalı kadın işçileri taşıyan otobüs İnegöl'de Osmaniye yakınlarında Mezitler Boğazında kaza sonucunda 7 kadın işçi öldü 30’dan fazla kadın yaralandı.

O kadınların büyük kısmı anneydi.

O kadınların hepsi katma değer üreten emekçilerdi.

O kadınların hepsi eli öpülesi anneler ve bacılardı.

O kadınlar 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününe anlam katmak için ülkenin başkentine doğru yola çıkmışlardı.

Elbette bir programları vardı ve eminim ilk sırada Anıt Kabir olacaktı. Kim bilir ardından TBMM, devamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, belki de programı uygunsa devletin başı yani Cumhurbaşkanı ile görüşeceklerdi.

Hiç biri olmadı. Trafik canavarı şoför kılığına girmiş ve o kutlu yolculuğu felakete çevirmişti.

Sayın Cumhurbaşkanımız bu elim kaza ile ilgili üzüntü, baş sağlığı ve taziye mesajı yayınladı.

Çok da iyi etti.

Bu halle hallendiğimizde gidene kader deyip tevekkül edilir ve kalanlara baş sağlığı dilenir. Ardından geride kalanların kıyameti başlar. Hele ki sağlığında büyüteceği fidanları varsa büyük kıyamet onlara vurur.

Bursa, bu acıyı yüreğinde duymaktadır. Gazetemde manşete matem renkleri ile oturmuştur. Eminim hepsi böyledir. Böyle de olmalıdır.

Çünkü bu acının partisi, siyaseti, evetcisi, hayırcısı yoktur. Bu acının tarafı tektir ve bütün insanlıktır.

Bursa böyle düşünürken, sosyal medyada insanlıktan, dinden imandan nasibini almamış ahlak düşkünlerinin bu kaza üzerine paylaşımlarını okurken inanın o yazılara yazanlar adına üzüldüm. Karanlığın ve cehaletin insanları ne hale soktuğunu acı duyarak ve ibretle gördüm.

Benim güzel ülkemde gelişen ortak sevinçleri paylaşarak büyütemezsek, yaşanan ortak acıları paylaşarak azaltamazsak, elimizde memleket değil hüsran kalır.

Cebimizde üç beş tane Türkiye var gibi ortak sevinçlere ve acılara hoyrat davranmayalım. Hepimiz iyi bilelim ki başka Türkiye yoktur.

Elim kazada yaşamını kaybeden kadınlarımıza Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifalar ve geride kalanlarla birlikte bütün ülkemin acılarını paylaşıyor ve sabırlar diliyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500