Advert
 Tek başına ‘çocuk bile’ olmaz!

Tek başına ‘çocuk bile’ olmaz!

Nilüfer Belediyesinin 2016 yılı değerlendirme toplantısının mottosu‘ Tek başına olmaz’ olarak belirlenerek bir anlamda genel ülke gündemine oturan referanduma vurgu yapıldığı algısı uyandırdı.

 Başkan Mustafa Bozbey’in sunuma başlamadan önce söyledikleri bir anlamda davet şekline yüklediği anlamı pekiştirdi. Demokrasinin dördüncü gücü olduğuna inandığı basına büyük saygı duyduğunu, onlardan gelen eleştirileri yok saymak, şikayet etmek yerine hizmet kalitelerini yükseltmek adına referans olarak aldıklarının altını çizerek, bundan böyle basın davetlerini basın emekçilerine yapacaklarını bunun diğer kurumlarla örnek olmasını dilediklerini ifade etti.Biz bu kararı sizlere ve emeğinize olan saygımızdan aldık diyen Bozbey, gerçek basının kamuoyunun vicdanı olduğu gerçeğini bilerek davranacaklarını söyledi.

2016 yılı değil son 18 yıllık bilanço

Bu girişin ardından Nilüfer Belediyesinin 2016 yılı çalışmalarını anlatan filmi izledik. Görüntüler eşliğinde 18 yıllık hizmet sürecini anlatan Başkan Bozbey, günün mottosu olan ‘Tek başına olmaz’ vurgusunu açarak bir kent, bir ülke tek başına yönetilemez, seçilmişlerin, kurumlarını ekip ruhu, ortak akıl ile yönetmemelerinin bedelini aslında halkın ödediğini anlatarak, sana oy verenin ya da vermeyenin, seni sevenin ya da sevmeyenin olacaktır. Burada sihirli cümle demokrasidir. Demokrasiyi içine sindirirsen hizmette senin gibi düşünmeyenlere de hizmet etme erdemini kazanırsın dedi. Demokratik yapıların en önemli birimlerinden başında ilk kez muhtarlar geldiğini ve onlarla birlikte oluşturulan Mahalle Komitelerinin önemini vurgulayan kurum olduklarını söyleyen Bozbey, muhtarlar toplantılarının ilk kez kendilerini yaptıklarını ama o toplantılarda ‘biz değil onlar konuştu biz dinledik’ dedi.

18 yıldır Nilüfer’i cumhuriyet değerleri ile ve demokrat anlayışla yönettiklerini ifade eden Bozbey, bu yoldaki referanslarının kültür, bilim, sanat, spor olduğunun altını özenle çizdi.

Biz sunumda asfalt, tretuvar, kaldırım ve temizlikten bahsetmedik…

Ekip olarak toplum yararına farkındalık yaratan belediye olmak için çalıştıklarını söyleyen Bozbey eski belediyecilik algısında olması gereken hizmetlerle öğünme çağını aştıklarını, o nedenle halka ve yaşama dokunan, kent için katma değer yaratan anlayışı önemsedikleri için ödüller aldıklarını ifade etti. Nilüfer Halkını gülümseten en önemli değerin demokrasi olduğuna dikkat çeken Bozbey, demokrasi olmayan yerde insanların yüzünü güldüremezsiniz dedi.

Bursa’da özel parsel uygulamaları yüzünden planlama bitme noktasında…

Nilüfer olarak kentsel dönüşüm planlamalarını tek başına yapabilme şansları olsaydı, Bursa’nın çok farklı olabileceğini ifade eden Bozbey, mevcut planlamaların kentin geleceğini tehdit ettiğini söyledi. Bursa’ya kentleşmenin liner (tek hat) üzerine geliştirildiği, oysa kentleşmenin dairesel anlayış ile yapılması gerektiğini ifade etti. Kent içi dikey imar uygulamalarının şimdi şikâyet edilen trafiği yakın gelecekte içinden çıkılmaz hale getirecektir dedi. Dünyada merkezlerin korunduğunu yüksek katlı binaların kentlerin çevresinde yapıldığına dikkat çeken Bozbey, insanlar Bursa’ya girerken Doğanbey’i değil Ulucami ve tarihi dokudan oluşan silueti görmek isterler dedi.

Bursa’da ulaşımın tek çözümünün metro olduğuna değinen Bozbey, biz de raylı sistemin halka gitmesi gerekirken halkı otobüslerle raylı sisteme taşınmasının kent içi ulaşımda tuhaflık olarak niteledi.

NİLÜFER’İ SANAYİYE KAPAMAK GEREKİR

Nilüfer Belediyesi olarak Nilüfer’in sanayiye kapatılması gerektiğine inandıklarını, yeni cazip ama aldatıcı isimlerle yapılacak hamlelerin toprak kayına yol açacağını, toprağın çok kıymetli olduğunu iyi bildiklerini ve kaybettiğimiz toprakları geri alınmasının mümkün olmadığına vurgu yaparak, Bursa halkının ve karar vericilerinin bu anlamda kendilerini sorgulamaları gerektiğini söyledi. Bursa’da ileri teknoloji üreten bir sanayi var mıdır diye de sordu.

ÇOCUK BİLE TEK BAŞINA YAPILMIYOR.

Nilüfer Halkının mutlu etmek için ekip çalışması yaptıklarını, hizmette kalite ve süreklilik adına insana yatırım yaptıklarını anlatan Bozbey günün manşetini de “Çocuk bile tek başına yapılmıyor” diyerek verdi.

Gelelim Başkanın yeni imajına…

Toplumda her şey çok kirlendi bari gömleklerimiz beyaz ve temiz olsun dedik, beyaz gömlek giymeye karar verdik dedi.Yıllarca kravat taktık gömleğimizin iki yakasını bağladık ama kentin iki yakasını bir araya getiremedik. O nedenle kravat takmayacağım dedi.Gerek kentimiz için gerekse ülkemiz için demokrasi için dedik, bu kavramın içinin boşaltılmaması için çırpındık ama kimilerine sözümüzü dinletemedik. Belki sakalımız yok ondan dinlemiyorlardır diye sakal bıraktık dedi.

Yani imajın içine hepsini sığdıracak bir açıklama yaparak 17 Nisan’da sakalını keseceğini ifade etti.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500