Advert
‘Toprak Adam’ Anadolu yollarında
Erkan Ateş

‘Toprak Adam’ Anadolu yollarında

 

  Geçen yıl  seçilen milletvekilleri yeni yasama döneminden endişeli  ve hassas bir sürecin içinde gelecekleri konusunda endişeli bir bekleyiş içindeler. Bu durum hem iktidar cephesinde hem de muhalefet cephesinde gözlenmektedir.

 AK Parti’de genel başkan  ve doğal olarak Başbakan’ın değişimi AK Parti’de mevcut vekillerin  bir bölümünün de değişeceği,  hatta bazı bölgelerde ara seçim formüllerinin bile konuşulduğu söyleniyor. AK Parti’deki bu güvensizlik ortamının, başta Başbakan Binali Yıldırım’ı, doğal olarak da Cumhurbaşkanı’nı zora sokacağı görülüyor.

 İktidar cephesini zora sokan sadece kendi milletvekilleri olmayacak. AK Parti  iktidara geldiği günden beri açık desteğini aldığı, başta ABD  ve AB olmak üzere bir çok Avrupa ülkesi ile karşı karşıya gelmiş durumda.

 Muhalefet cephesinde ise son 3 aydır şiddeti gittikçe artan  dozda tepkiler yükselmeye başladı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun son demeçleri son derece sert ve kontrolündeki tabana başkanlık sisteminin karşısında ölümüne duracağını belirtti.

 Aslında Kılıçdaroğlu bu tür söylemlerde pek bulunmayan sakin güç olarak bilinen bir tarzdan çok daha radikal tanımlamaları tercih ederek tabana Cumhuriyet’i ve koruyucu değerleri ölümüne savunacağının net olarak ifade etti.

 MHP’de ise artık AK Parti’ye ekmek çıkmayacak bir döneme doğru yeni bir şekillenme oluşmaktadır. Bu sürecin her hali AK Parti’ye belli oranda kayıp verdireceği ortaya çıkmıştır , şimdiki hesap ise bu hasarın oranı üzerinden yapılıyor.

  Tüm bu gelişmelerin içinde bugünlerde Anadolu’yu karış karış gezen CHP  Bursa milletvekili Orhan Sarıbal’ın Antalya da gerçekleşen  son parti meclisi toplantısında Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na  bölgelerden edindiği tepkileri , gelişmeleri   ve izlenimleri paylaştığını öğrendik.  Ayrıca Sarıbal   başta tarım konusunda olmak üzere bir çok alanda Anadolu’nun farklı bölgelerinde paneller ve söyleşiler düzenleyerek siyasi nabzı tutmaya çalışmaktadır.

Son bir ay içerisinde 30’a yakın ili dolaşan ‘Toprak Adam Sarıbal’ın  bu çalışmaları ile yeni bir çalışma metodunun da öncüsü olduğu söyleniyor. Bu çalışmaların özellikle farklı illerden gelen davetler üzerine gerçekleşmesi, ‘Toprak  Adam Sarıbal’a gelecek dönemde yeni misyonlar katabileceği şimdiden konuşulmaya başlanmış.

Zira Kılıçdaroğlu’nun özellikle tarım ve kırsal bölge seçmeni ile ilgili Toprak Adam’dan da destek aldığını ve bu sürecin hızla devam edeceğini öğrendik. Ayrıca Sarıbal’ın bu ziyaretlerinin farklı bölgelerde hız kesmeden devam edeceğini öğrendik

  CHP’de yeni sürecin temellerinin bu genç ve dinamik vekillerle  daha soldan ve eylemsel bir yapı ile gerçekleşmesinin yolunu da  Kılıçdaroğlu ile açıldığını gelecekte yeni bir yapılanmanın ise bu düşünce ve fikirle gerçekleşeceği  yine Kılıçdaroğlu ile yapılan görüşmede ortaya çıkmış.

Yani bu dinamik ekip yeni bir seçimli kongre bekleyenlerle değil CHP’de güçlü bir iradenin oluşması için çalışmaya devam edecek gibi görünüyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500