Advert
Bir Nilüfer Meclisi böyle geçti

Bir Nilüfer Meclisi böyle geçti

Nilüfer Belediye Meclisi’nin geçtiğimiz çarşamba günü saat 18.00’de yapılan toplantısını izledim.

Başkan Mustafa Bozbey, şubat ayı içinde yapılan çalışmaları ve faaliyetleri slaytlar eşliğinde meclis üyelerine anlattı.

Çalışmalarının insan odaklı olduğunu, insana insan olarak bakıp, projelendirilip uygulamaya koyarak her yönüyle örnek kent yoluna çalıştıklarını söyledi.

“Voleybol takımının başına bir kadın çalıştırıcı getirerek Türkiye’de belki de bir ilke imza attık. Çoksesli koromuz her yıl gittiği yerlerde Bursa’yı ve ülkemizi en iyi temsil ederek ödülle dönüyor. Bu yıl Berlin Festivali’nden altın madalya ile döndü” diyen Bozbey, şubat ayı içerisinde gerçekleştirdikleri sosyal ve kültürel faaliyetlerle ilgili meclis üyelerine bilgi verdi.  

Belediye ziyaretçilerinin yüzde 80’inin iş ve aş için geldiklerini, iş ve işsizlik konusunun bütün belediyelerin sırtında bir kambur olduğunu, iş için gelenlerin yüzde 28’inin 4 yıllık üniversite mezunu olduğunu açıklayan Bozbey’in bu açıklamasına karşı, AK Partili meclis üyelerinden şu karşılık verildi: “Sanayicilerimiz kaliteli işçi bulamıyor. Size gelenlerden bize yönlendirme yapın. Ülkemizdeki işsizlik oranı yüzde 11 civarındadır. İşsizlik, gözardı edemeyeceğimiz gerçek bir sorunumuzdur. Parti ayrımı gözetmeksizin topyekûn olarak konuya eğilmek zorunluluğumuz vardır.”

Bursa’nın depremselliğini göz önüne alarak Nilüfer'de yapımını gerçekleştirdikleri “Acil Durum Merkezi”nin tamamlandığı, bahçe düzenlemesi çalışmalarının sona ermesinin ardından hizmete sokulacağı bilgisini de veren Bozbey, Bursa’nın diğer ilçelerinde de acil durum merkezlerinin yapılmasının gerekliliğine dikkat çekerek, “Bursa’da olası bir depremi gözardı edemeyiz. Hem deprem hem de deprem sonrası için hazırlıklı olmak durumundayız. Bursa olarak er geç bu depremi yaşayacağız” dedi.

Açıklamasında, 1960’larda başlayan ve günümüze kadar süregelen zaman diliminde tarım toprağı kaybının yaşandığına da dikkat çeken Bozbey, bilim adamlarınca açıklanan 1 santimetre kalınlığındaki toprağın bin yılda oluştuğu göz önüne alındığında toprağın ne kadar önemli bir varlık olduğu bilinciyle Nilüfer’de toprak kaybını önlemek için büyük gayret ve çaba gösterdiklerini bildirdi. 

Başkan Bozbey’in açıklamalarından sonra toplantı gündemine geçildi. Geçen ay meclis toplantısı tutanaklarının okunmasından sonra çeşitli komisyonlardan gelen toplam 51 maddeden oluşan raporlar görüşüldü.  

Ticaret ve Sanayi ile Eğitim Bilim ve Teknoloji komisyonlarından gelen sanayi işletmelerin iş gücü ihtiyacı ve büyüme planları talebi, Çevre ve Kırsal Alan Komisyonu’nun isimsiz sokaklara önerilen isimlerin verilmesi, İmar ve Bayındırlık Komisyonu’ndan gelen ve gündem maddelerinin büyük bir kısmını oluşturan imar değişiklikleri görüşüldü.

Çevre ve Kırsal Alan Komisyonu’ndan gelen raporlar arasında Fethiye Mah. 335. isimsiz sokağa  “Bozbey” sokak isminin verilmesi dikkati çekerken, aynı komisyonun 29 Ekim Mahallesi’nin Ümit Kaftancıoğlu Caddesi ile Uğur Mumcu Bulvarı arasında kalan bölüme “Türkan Saylan” caddesi adı verilmesi okunup oylanırken, AK Parti gurubunun “Red” oyu vermesi üzerine, CHP meclis üyelerinden birinin “Düne kadar beraber yürüdüğünüz Fetullah Gülen ismini mi verecektik?” diye laf atılması üzerine ortam gerildi.

Mecliste tartışma yaratan bir başka konu ise Nilüfer Belediyesince  “LGBTİ Günleri” adı altında düzenlenen etkinlik oldu.

AK Parti Grup Sözcüsü İsmail Kavurmacı, “LGBTİ”nin ne demek olduğunun açıklanmasını istedi. Başkan Bozbey, “İnsani durumlardır, sizi de bizi de ilgilendirmez. Bunlar toplumun bir gerçeği değil mi?” diye sordu.

AK Parti grubunun “LGBTİ” harflerinin ne anlama geldiğinin açıklanmasında ısrarcı olması üzerine Başkan Bozbey, “Bu bir farkındalık eğitimi gerektiren durumdur. Bu farkındalık eğitimini alın gelin oturup tartışalım” yanıtını verdi.

AK Parti Grup Sözcüsü Kavurmacı, Nilüfer Belediyesi’nin hizmet üretmeyi unutmuş, organizasyon belediyecilik yaptığı, konser söyleşi belediyesine dönüşmesinden bıktıkları eleştirisinde bulunarak, “Bir de yapmadıklarınızı söyleyin” dedi.

CHP Grubu adına konuşan Turgay Erdem ise yöneltilen eleştirilere cevap vererek, şunları söyledi: “Biz de kentsel dönüşümü istiyoruz. Büyükşehir Belediyesi 0.50 uygulamasıyla kentsel dönüşümü rantsal dönüşüme dönüştürdü. ‘LGBTİ’ doğuştan oluşan bozukluk, sakatlık.   Toplumun insanlığın bir gerçeğidir. Bunu değiştirmek elde değil.  Batı toplumları bunu aşmış, onlara haklarını veriyorlar ama sınırlıyorlar. Allah’tan gelen genetik bir bozukluk sorunu olduğunu uzmanlar açıklayıp anlatıyorlar.”

Meclis toplantısında daha sonra verilen önergeler, ilgili komisyonlara havale edildi.

Not: LGBTİ; lezbiyen, gey, biseksüel, transeksüel, interseksüel kavramlarının ilk harfleridir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500