Advert
TSK’da rahatsızlık modası geçti ama biz sizden çoook rahatsız olduk!

TSK’da rahatsızlık modası geçti ama biz sizden çoook rahatsız olduk!

2006 yılında dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ağzı ile yazılı medyanın manşetlerine, görsel medyanın flaş haberlerine oturan ‘Genç subaylar rahatsız’ başlıklı gider yapması toplumda karşılığını bulmamıştı. Paşamız daha sonra maksat hasıl olmayınca kasap, kıyma, soğan gibi hâlâ anlaşılamayan bir şeyler mırıldanarak kendisinin de çözemeyeceği bir şifre vermişti.

Demokrasilerde elbette gidişattan rahatsız olan kesimler fikirlerini edebiyle beyan edebilirler. Bunun adına muhalefet denir. Muhalefet eden adını koyar karşısında muhatabını koyar. Muhatabını koyup kendi adını saklayarak genelleme yaparak birileri üzerinden tenkit etmek hafifliktir.

Ekonomik durgunluğu eleştirirsiniz, dövizin patlamasını eleştirirsiniz, işsizlik dersiniz, hayat pahalılığını söylersiniz, özlük hakları diye inlersiniz. Bunların muhatabı hükümettir. Bu eleştirilerin arkasında da sizin muhatap olarak durmanız gerekir.

Biz vesayeti gömdük derken, 15 Temmuz’un medya yıldızı olan Hande Fırat imzalı bir yazıda Genelkurmay Başkanlığı’na sorulan yedi sorunun yanıtları “Karargâh rahatsız” başlığı altında veriliyor.

Karargâhın rahatsızlıkları varsa karargâhın başının bunu Cumhurbaşkanı ya da Başbakan ile konuşamayacak kadar aralarında mesafe yok ki!.. Durumu arz eder, gereği düşünülür ve değerlendirilir.

Bu başlık geçmişe özlemin bir tezahürü olarak atılırken, Hande Fırat’ın adı kurnazca kullanılmıştır.

Ben ülkemde bedeli ne olursa olsun demokrasiden yana tavır koyan bir gelecek istiyorum.

Bizler sizin patronajdan çok rahatsızdık. Tam sayfa ilanlarla, televizyondaki konuşmalarla iktidara ayar verme merakınızdan çok rahatsız olduk.

Seçilmişlere karşı para sahibi olarak saltanat fetvaları verdiğiniz zaman da rahatsız olduk.

Hele ki seçilmiş bir Başbakanı evinize davet edip ayarlanmış ekip marifetiyle onu pijama ile karşılama görüntülerini yayınladığınız zaman rahatsızlığımız tavan yapmıştı.

Medyanın da bazıları için silah, bazıları için de kalkan olmadığı bir dünyaya kavuşturulmasını diliyorum.

Bu anlamda Hürriyet’teki başlıktan da ‘ben rahatsız oldum’ beyanımı muhataplarına ifade ediyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500