Advert
Gemlik’te her şey yine, yeni, yeniden…

Gemlik’te her şey yine, yeni, yeniden…

Yorgun binaların 5 şiddetinin hemen üzerinde olabilecek depremin Gemlik’te nelere mal olabileceğini düşünmek bile istemiyor insan... İşte o Gemlik'te ilk etabı 158 konut ve 8 mağazalı toplu konut inşaatının temeli Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun katıldığı törenle atıldı.

 99 depreminin Gemlik Körfezinin arka yamacında açtığı yaraların acısı halen dinmedi. O büyük felaket Gemlik’e teğet geçmişti ama binaları ciddi anlamda hırpalamıştı. O günden itibaren Gemlik’te kentsel dönüşüm gündeme getirildiğinde belki de en son düşünülecek olan rant üzerine yapılan eleştiriler, bazen de Çevre Bakanlığında takılan işlemler ile sadece düşüncede kalıyordu. Oysa deprem kimsenin keyfini beklemeyecek kadar ciddi bir konudur.

Bugünlerde beşik gibi sallanan Çanakkale Ayvacık ve Gürpınar hattının yarın Gemlik’i sarsamayacağını kimse söyleyemez. Yorgun binaların 5 şiddetinin hemen üzerinde olabilecek deprem sonucunda Gemlik’te nelere mal olabileceğini düşünmek gerekir.

Gemlik bu dönüşüm ile hem depreme karşı direnme gücünü elde etmiş, hem de Gemlik’in tarihi kent dokusunu rehabilite ederek kent içini yaşanır hale getirecektir.

 KATILIMA YOĞUN İLGİ…

Gemlik Belediyesi’nin Cihatlı Mahallesine yapacağı 970 konutluk toplu konut projesi temel atma töreni çok sayıda Gemlikli ve davetlilerin katılımı ile gerçekleşti. Gemlik Belediyesi tarafından yaptırılacak olan ilk etabı 158 konut ve 8 mağazalı toplu konutinşaatının temeli Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun katılımı ile törenle atıldı.

Yeni Gemlik inşa edilirken eskisini geleceğe taşıyacağız…

Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Gemlik Belediyesi’nin toplu konut yapımında çığır aşacağını söyledi. Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, GEMPORT hisse satışlarıyla beraber elde edilecek kaynakla yapılacak olan, 970 konutun tamamının yılsonuna kadar ihaleye çıkacağını ifade etti. Şu ana kadar 574 konutluk etapların ihale edildiğini belirten Refik Yılmaz, “Yeni Gemlik’in İnşası” diye nitelendirdiği Cihatlı Mahallesi Toplu Konut Projesi kapsamında, okul, sağlık ocağı ve caminin de yine Gemlik Belediyesi tarafından yapılacağına dikkat çekti.

 TOKİ’SİZ DE OLUYORMUŞ!

İki yıl içinde bin konutun yapımını tamamlayarak, belediye meclisince belirlenecek olan hak sahiplerine teslim edileceğinin altını çizen Başkan, ‘“Deprem testleri ile çürük raporu almış daire sahiplerinin yanı sıra en az 5 yıl boyunca ilçede ikamet eden ve evi olmayan vatandaşlarımız öncelikli olacak. Ayrıca evi olmayan emeklilerimize de yüzde 10 oranında bir hak vereceğiz” diyerek adil bir paylaşımın yapılacağını söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe yaptığı konuşmada körfeze hizmetlerin devam ettiğini ifade ederek, Bursa’nın denizden dünyaya açılan kapılara değer kazandırmaya devam edeceklerini ifade etti.

Bursa Valisi İzzettin Küçük ise deprem gerçeğine vurgu yaparak, çarenin sağlıklı binalar inşa ederek yapılan kentsel dönüşümün önemine değindiği konuşmasında hizmeti geçenleri tebrik etti.

Hizmetin anahtarı istikrar…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bursa Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu konuklara hitaben konuşmasında halka hizmetin anahtarının istikrardan geçtiğine vurgu yaparak 14 yıllık hizmet kalitesinin bunun ispatı olduğunu söyledi. Orman vasfını yitirmiş arazilerin halk yararına değerlendirilmesine devam edileceğinin altını çizdi. Anayasa değişikliği referandumunun ülkenin geleceğinin istikrarı için önemine dikkat çeken Müezzinoğlu’nun konuşmasının ardından dualarla birlikte ilk bloğun temeline protokol tarafından ilk harç kondu.

Batısında Gemlik körfezine doğusunda İznik Gölüne hakim olan bir tepede kurulu olan Cihatlı Mahallesinin ilçe merkezine uzak olduğunu düşünenler olabilir ancak sağlıklı kentleşmenin rantta arındırılmış en güzel çözümü bulunmuş diye düşünüyorum ve projeye yoğun ilgi gösteren Gemlik halkına hayırlı olsun diyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500