Advert
Önce kardiyo mu? yoksa  ağırlık mı ?
Salih Kaba

Önce kardiyo mu? yoksa ağırlık mı ?

Bugün sizlere fitness yaşamında en çok sorulanlar arasında ilk 5 ‘te olan bu sorumuzun cevabını detaylı bir şekilde açıklamaya çalışacağım.Takipte kalın.

Aynı antrenmanda kardiyo ve ağırlık çalışması yapmak, hem kasların hem de kardiyovasküler sistemin güçlenmesinde faydalı olabiliyor. Özellikle kalp atış hızını yüksek tutmanın, metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını artırdığı bilinen bir gerçek.

Fakat yapılan araştırmalarda haftada 6 gün uygulanan yüksek şiddetteki kardiyo ve ağırlık çalışmasından oluşan antrenman rutininin, maksimum güce ulaşmakta ve daha fazla hipertrofi sağlamakta yeterli olmadığı gözlemlenmiş. Bunun nedeninin de antrenman sıklığından dolayı yeterince dinlenemeyen kasların (özellikle vücudun alt ekstremitesindeki, yani temel olarak bacaklardaki) kendilerini tamamen yenileyememesi olduğu düşünülüyor. Bunun dışında, antrenman sayısı haftada 6 günün altına indirildiğinde ise gelişimin arttığı görülmüş.

Aslında kardiyo ve ağırlık antrenmanlarını peş peşe yapan kişiler için hangi antrenmanın önce yapılacağı ya da hangisinin daha fazla fayda sağlayacağı konusunda ortada net bir fikir birliği yok. Cevap, kişilerin öncelikli amacına göre değişiyor.

Önce kardiyo egzersizi, sonra ağırlık çalışması yapmak:

Kardiyo egzersizlerini ilk önce yapmanın, özellikle koşu performansını ve kişinin kardiyovasküler fitness seviyesini (maksimum oksijen tüketim kapasitesi – VO2max) yükselttiği gözlemlenmiş. Yani öncelikli amacı dayanıklılığını artırmak olan kişilerin kardiyo antremanını öne alması, hedeflerine yaklaşmada daha etkili olabiliyor. Kardiyo olarak şiddetli bir antrenman uygulayan kişiler ise, bu antrenmanın hemen ardından ağırlık çalışması yaptığında, güç üretme kapasitelerinin düşebildiği ve dolayısıyla salgılanan büyüme hormonunun daha düşük seviyede olabildiği görülmüş.

Ağırlık çalışmasındaki güç üretiminin düşmesi, özellikle iki antrenman türünde de aynı kas gruplarının kullanılması ile ilgili de olabilir. Örneğin; önce bisiklet antrenmanı yaptırılan kişilere en az 8 saat dinlenme fırsatı verilmeden leg press egzersizi yaptırıldığında, yapabildikleri tekrar sayılarının oldukça düştüğü görülmüş. Bu noktadan, yorulan kaslardaki yeniden yapılandırmanın tamamlanamamış olmasının performansı negatif olarak etkilediği sonucuna ulaşabiliriz. Bu kişilere, leg press yerine göğüs press yaptırıldığında ise tekrar sayılarında herhangi bir düşüş görülmemiş.

 

Önce ağırlık çalışması, sonra kardiyo egzersizi yapmak:

Özellikle kuvvetini, hipertrofiyi ve patlayıcı gücünü artırmak istiyorsan önceliğini ağırlık çalışmasına vermen daha iyi bir seçim olabilir. Bu sayede kardiyo çalışmasının “fatik” diye adlandırılan yorulma durumuna yol açarak performansı düşürmesini de engelleyebilirsin. Bu konuda bir deney de kanocular üzerinde uygulanmış. Kanocular, ağırlık çalışmasını kardiyo çalışmasının önüne almışlar ve yalnızca üst vücuda yönelik olarak seçilen egzersizleri yapmışlar. Bu uygulama sonucunda deneklerin hem kas gücünde hem de kardiyovasküler kapasitelerinde daha büyük artış gözlemlenmiş.

Öne çıkan ağırlık çalışması...

İleri yaşlardaki kişilere aynı deney yapıldığında ise, önce ağırlık çalışması sonra kardiyo yapan kişilerin aerobik kapasitelerinin, önce kardiyo yapıp sonra ağırlık çalışması yapan kişilere oranla daha çok iyileştiği görülmüş. İlginç değil mi? Bunun nedeni; ileri yaşlardaki kişilerin, yaşla gelen kas kütlesi ve kuvvet kaybının oksijen tüketim kapasitelerini de azaltması. Bu kişiler kuvvet çalışmasını ön plana çıkararak aynı zamanda aerobik kapasitelerini de artırabilmektedir. Öne çıkan ağırlık çalışmasının şiddeti arttığında, aerobik kapasitedeki artış da daha fazla olabilmektedir.

Sonuç olarak, programın amaçlarına bağlı olarak, önce yapman gereken antrenman türü de değişecektir. Maksimum kardiyovasküler kapasiteye ve dayanıklılığa ulaşmanın yanı sıra antrenman bittikten sonra da kalori yakmaya devam etmek istiyorsan, antrenmanına kardiyo ile başlaman daha iyi bir seçenek olabilir. Bu çalışmada unutmaman gereken en önemli nokta ise,  kardiyo antrenmanı çok şiddetli yaptığında ağırlık antrenmanındaki performansının düşebilecek olması. Bunu azaltmak veya minimize etmek için iki antrenmanda farklı kas gruplarını çalıştırabilir veya antrenmanlarının arasına yeterli ölçüde dinlenme süresi koyabilirsin.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500